Tα Τρίκαλα έχασαν με δύο γκολ στις καθυστερήσεις

beria

Τα Τρίκαλα επί 90 λεπτά κυριάρχησαν απόλυτα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, σκόραραν νωρίς με τον Μανουσάκη, έχασαν ένα κάρο ευκαιρίες να σημειώσουν και δεύτερο, και τρίτο γκολ και κατάφεραν να χάσουν το παιχνίδι με δύο γκολ στις καθυστερήσεις από την Βέροια (92ʼ Καλογερής, 93ʼ Λαναρής) που έκανε την ανατροπή του αιώνα!!!

Το τέλος του αγώνα βρήκε τους Βεροιώτες να πανηγυρίζουν έξαλλα την ανέλπιστη νίκη και να προκαλούν με υβριστικά συνθήματα και χειρονομίες τους Τρικαλινούς οπαδούς. Αξίζει να σημειωθεί ακόμη ότι ο Λαναρής που έβγαλε την ασίστ στο δεύτερο γκολ πήγε και έκανε προκλητικές χειρονομίες μπρος στον μεγαλομέτοχο της ΠΑΕ…

Γκολ με το καλημέρα

Τα Τρίκαλα πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό. Μόλις στο 3ʼ μετά από κάθετη μπαλιά του Κόρμπου ο Μανουσάκης βγήκε σε θέση βολής απέναντι από τον Καντιμοίρη και με ιδανικό τρόπο πλάσαρε για να σημειώσει το 0-1!!!

Τα Τρίκαλα με την ψυχολογία πάνω τους προσπάθησαν να κάνουν και άλλη ζημιά με την Βέροια ωστόσο να ανακτά την ψυχραιμία της και να προσπαθεί να ανασυγκροτηθεί.

Στο 18ʼ τα Τρίκαλα θα μπορούσαν να αποκτήσουν καθαρό προβάδισμα όταν ο Μίνγκας έφυγε πίσω από την άμυνα της Βέροιας και πάσαρε για τον Ενόκ ο οποίος προ κενής εστίας δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα!!!

Η αντίδραση της Βέροιας

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Βέροια έκανε αισθητή για πρώτη φορά την παρουσία της στα καρέ του Πουρή ο οποίος νίκησε στο τετ α τετ τον Κουτσοσπύρο.

Στο 27ʼ ο Βεργώνης μετά από κόρνερ του Αουρέλιο εξ επαφής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Παιχνίδι πάνω κάτω

Το παιχνίδι είχε ξέφρενο ρυθμό. Τα Τρίκαλα σε μία υποδειγματική αντεπίθεση στο 34ʼ μετά από απόκρουση στην άμυνα ξεχύθηκαν στην αντεπίθεση με τους Μίνγκα και Ένοκ να παίζουν το ένα δύο και ο πρώτος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καντιμοίρη στο τετ α τετ!!!

Στο 37΄ σε μία αντεπίθεση της Βέροιας ο Πουρής έπεσε στα πόδια του Κουτσοσπύρου και μάζεψε την μπάλα.

Ο καμικάζι Μίνγκας

Ο Μίνγκας ως πραγματικός καμικάζι τον οποίο οι αμυντικοί της Βέροιας δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν ήταν ο πρωταγωνιστής μίας ακόμη μεγάλης φάσης για τον ΑΟΤ στο 40ʼ. Μετά από ξέφρενη κούρσα από τα δεξιά έβγαλε για τον Κόρμπο που με προβολή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καντιμοίρη που έδιωξε με υπερένταση!!!

Στο 43΄ ο Μανουσάκης πήγε να βάλει γκολ αλά Στάνκοβιτς της Ίντερ. Μετά από διώξιμο του Καντιμοίρη υπό την πίεση του Μίνγκα πήγε να «κρεμάσει» από μακριά τον εκτός θέση τερματοφύλακα της Βέροιας αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ!!!

Η επανάληψη

Στην επανάληψη τα Τρίκαλα μπήκαν και πάλι καλά, ελέγχοντας το παιχνίδι έχοντας όμως και την προσοχή τους στα νώτα. Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση στην επανάληψη ήρθε στο 60ʼ όταν ο Πουρής μπλόκαρε κεφαλιά του Βεργώνη.

Τα Τρίκαλα έβγαιναν ωραία στην κόντρα επίθεση με Ουέλιγκτον, Μανουσάκη και Μίνγκα αλλά δεν μπορούσαν να βγάλουν την τελική πάσα για να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ.

Από την άλλη η Βέροια πλησίασε στο γκολ στο 72ʼ με μονοκόματο σουτ του Λαναρή που έφυγε άουτ.

Η απάντηση των

Τρικάλων

Τα Τρίκαλα θα μπορούσαν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι στο 74ʼ. Ο Μίνγκας έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Ουέλιγκτον που βρήκε ωραία τον Μανουσάκη μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του επιθετικού των Τρικάλων «έγλυψε» το αριστερό κάθετο δοκάρι του Καντιμοίρη.

Ακυρώθηκε γκολ

του Μίνγκα

Στο 78ʼ ο Μπουκουβάλας έφυγε σφαίρα από την δεξιά πλευρά και έβγαλε ιδανική μπαλιά για τον Μίνγκα που πλάσαρε ιδανικά αλλά ο επιθετικός του ΑΟΤ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Απόφαση που χωράει αρκετή συζήτηση…

Στο 84ʼ και πάλι τα Τρίκαλα βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Κόρμπος πέρασε στον Στεπάνοβιτς, αυτός την πάτησε όμορφα αλλά ο Μανουσάκης δεν πρόλαβε να σουτάρει.

Απίστευτη ανατροπή

Ο Μπουκουβάλας αποβλήθηκε στο 88ʼ και ήρθε η απόλυτη καθίζηση για τον ΑΟΤ που δέχτηκε την ισοφάριση στο 92ʼ με τον Καλογερή μετά από πάσα του Μιχαλόπουλου ενώ στο 93ʼ δέχτηκε το τελικό σοκ με γκολ του Σαϊτιώτη μετά από πάσα του Λαναρή.

Διαιτητής της συνάντησης ήταν ο κ. Γκράνας από την Ξάνθη με βοηθούς τους κ.κ. Κούλα Χασάν (Μακεδονία), Βάντση (Δράμας). Απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 88ʼ τον Μπουκουβάλα ενώ έδειξε κίτρινες κάρτες στους Σαϊτιώτη (45+), Αουρέλιο της Βέροιας και Ουέλιγκτον (70ʼ) των Τρικάλων.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Βέροια (Δημ. Καλαϊτζίδης): Καντιμοίρης, Κάλι, Αουρέλιο, Σαμαράς (46ʼ Καπίας), Μπάρμπας, Καλογερής, Βεργώνης, Καλτσάς, Μπλαζέφσκι (46ʼ Μιχαλόπουλος), Σαϊτιώτης, Κουτσοσπύρος (68ʼ Λαναρής)

Τρίκαλα (Γ. Βαζάκας): Πουρής, Μπουκουβάλας, Μπριλάκης, Σαρακατσάνος, Κόρμπος, Χρήστου, Σαββίδης (87ʼ Γιώτας), Μανουσάκης, Μίνγκας, Ένοκ (62ʼ Τελκίνσκι), Ουέλιγκτον (80ʼ Στεπάνοβιτς)