Σάκκαρη – Μπέγκου 2-1: Πήρε το θρίλερ και πηγαίνει για κούπα στην Αγία Πετρούπολη

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε της Μπέγκου με 2-1 σετ (6-4, 6-7, 6-4) και πήρε την πρόκριση για τον τελικό της Αγίας Πετρούπολης, όπου θα διεκδικήσει τον δεύτερο τίτλο της καριέρας της.

Η Μαρία Σάκκαρη επιβίωσε από ένα φοβερό θρίλερ, “λυγίζοντας” τη φοβερή Ρουμάνα, η οποία τα έδωσε όλα για να νικήσει το φαβορί της διοργάνωσης. Τελικά, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια θα είναι αυτή που θα αγωνιστεί στον τελικό της Κυριακής (13/2) με αντίπαλο τη νικήτρια του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στην Οσταπένκο και την Κόνταβεϊτ.

Φαβορί του αγώνα είναι η Κόνταβεϊτ, πράγμα που σημαίνει ότι ο τελικός είναι πιθανό να διεξαχθεί ανάμεσα σε δύο πολύ καλές φίλες.

Η Μπέγκου έφτασε στα όρια της, τη Μαρία Σάκκαρη, ωστόσο η αλύγιστη Ελληνίδα τενίστρια έδειξε ψυχραιμία στους καθοριστικούς πόντους και πήρε τη νίκη.

Ο αγώνας

Στο πρώτο σετ του ημιτελικού και μέχρι την έναρξη του όγδοου γκέιμ, οι δύο αθλήτριες κρατούσαν με σχετική άνεση το σερβίς τους. Όμως, σε εκείνο το σημείο η 27χρονη Σάκκαρη έκανε το πρώτο break στον αγώνα για να προηγηθεί με 5-3, για να ακολουθήσουν δύο διαδοχικά breaks και τελικά, μετά από 54 λεπτά, η Ελληνίδα τενίστρια να προηγηθεί με 1-0 σετ (6-4).

Η αντίδραση της 32χρονης Ρουμάνας, ήταν άμεση και αφού «έσπασε» με το… καλημέρα το σερβίς της Σάκκαρη, διατήρησε το δικό της και απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα με 2-0. Σ΄ εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια όλων των εποχών «έριξε» στο ματς δύο από τα ισχυρότερα «όπλα» της, που δεν είναι άλλα, από το πείσμα και την ψυχραιμία.

Και αφού μείωσε σε 2-1, έκανε break στο σερβίς της Μπέγκου, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Στην συνέχεια και με… συνοπτικές διαδικασίες προηγήθηκε με 3-2 και διατηρώντας το σερβίς της, οδήγησε το σετ στο tie break. Εκεί, όπου η Ρουμάνα «έσπασε» τρία σερβίς της Σάκκαρη (έναντι δύο της Ελληνίδας τενίστριας) και έφθασε στην κατάκτηση του σετ με 7-6(4) μετά από μία ώρα και οκτώ λεπτά.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ, σε έναν αγώνα που διήρκεσε 3 ώρες και 7 λεπτά! Η Μπέγκου, που έκανε μεγάλο παιχνίδι, προηγήθηκε με 2-0 games, αλλά η εμπειρία της Σάκκαρη αποδείχθηκε καθοριστική. Η Σπαρτιάτισσα πρωταθλήτρια κατάκτησε τα επόμενα τρία κάνοντας με τη σειρά της break στη Ρουμάνα (3-2), την οποία είχε πλέον βάλει σε θέση κυνηγού. Με το σκορ στο 4-4 η Ελληνίδα «έσπασε» εκ νέου το σερβίς της αντιπάλου της, εν συνεχεία κράτησε το δικό της κι έφτασε στη νίκη.