Δύο στα δύο ο ΑΟΤ-Σημαντικό διπλό στον Αμπελώνα 66-60

Διπλασίασε τις νίκες της η ομάδα μπάσκετ του ΑΟ Τρίκαλα καθώς στην 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ Εθνικής, μετά από ένα δυνατό παιχνίδι κέρδισε μέσα στον Αμπελώνα την τοπική ομάδα με σκορ 66-60 και έχει μπει  δυναμικά στους επίσημους αγώνες της.
Κλειστό ματς και με σκληρές άμυνες, τεχνικές ποινές , ένταση και σε μια δύσκολη έδρα, οι παίκτες του Ηλία Παπαδημητρίου , παρά τα αρκετά λάθη που έγιναν, καθώς υπήρχε άγχος στην διάρκεια του αγώνα , παρ΄όλα αυτά όπως είπε και ο κόουτς δεν τους  στοίχισαν και έτσι η ομάδα τα κατάφερε. Οι παίκτες έπαιξαν με ψυχή και πάθος κερδίζοντας έναν πολύ σημαντικό και δύσκολο αγώνα και τον πρώτο εκτός έδρας στην Εθνική κατηγορία.

Προηγήθηκαν με +3 οι γηπεδούχοι στην πρώτη περίοδο, κοντά ο ΑΟΤ έκλεισε το ημίχρονο με +1 υπέρ του. Αλλά και πάλι οι του Αμπελώνα είχαν το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο.
Με καθαρό μυαλό οι παίκτες στην τελευταία περίοδο και με καλή άμυνα ξέφυγαν με διαφορά 8 πόντων και παρά την πίεση των γηπεδούχων κράτησαν το υπερ τους σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα.
Στα θετικά επίσης ότι είχαν διψήφιο αριθμό πόντων πέντε αθλητές.

Δεκάλεπτα 20-17, 29-30, 48-44, 60-66

ΑΟΤ (Παπαδημητρίου) Λεπενιώτης 13, Γκαντιάς 12 (1), Τσιτσάνης, Αργύρης 5 (1), Αγαπίου 2, Μαρτζέλης 12 (2), Μπέφας, Κωτούλας, Τζιάννης 12, Αθανασόπουλος 10, Γοργότσης.