Copa America: Back to Back πρωταθλήτρια η Αργεντινή – Κέρδισε 1-0 την Κολομβία με ήρωα τον Λαουτάρο Μαρτίνες

Η Αργεντινή έπαιξε σχεδόν μια ώρα χωρίς τον τραυματισμένο Λιονέλ Μέσι, αλλά με τον Λαουτάρο Μαρτίνες ως ήρωα κατάφερε να κερδίσει την Κολομβία στην παράταση (1-0) και να γράψει ιστορία στον επεισοδιακό τελικό του Copa America 2024.

Αυτή τη φορά, ο Μέσι δεν ήταν ο καθοριστικός παίκτης του τουρνουά. Ωστόσο, η Αργεντινή βρήκε τη δύναμη να επικρατήσει χωρίς τον ηγέτη της. Ο Μέσι, παρακολουθώντας με δάκρυα στα μάτια από τον πάγκο για 54 λεπτά, είδε τους συμπαίκτες του να αγωνίζονται με πάθος για να εξασφαλίσουν το δεύτερο συνεχόμενο Copa America, το 16ο συνολικά, που κατέστησε την Αργεντινή πολυνίκη του θεσμού. Ο επεισοδιακός τελικός, που καθυστέρησε μία ώρα και ένα τέταρτο λόγω σοβαρών επεισοδίων, είδε την ομάδα του Σκαλόνι να επικρατεί με τον καθοριστικό γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 112ο λεπτό, διατηρώντας την κυριαρχία της στη Λατινική Αμερική και επιτυγχάνοντας για πρώτη φορά την κατάκτηση τριών συνεχόμενων μεγάλων διοργανώσεων.

Οι ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά, με την Αργεντινή και την Κολομβία να προσφέρουν ένα δραστήριο πρώτο 15λεπτο. Ο Άλβαρες απείλησε νωρίς, ενώ η Κολομβία απάντησε με δοκάρι από τον Κόρντομπα στο 7ο λεπτό. Η Αργεντινή κατάφερε να απορροφήσει την πίεση και να ελέγξει τον ρυθμό. Στο 20ο λεπτό, μια ωραία προσπάθεια κατέληξε σε πλασέ του Μέσι που κόντραρε στον Άλβαρες, ενώ η Κολομβία απείλησε ξανά στο 33ο λεπτό με μακρινό σουτ του Λέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ευκαιρίες ήταν περιορισμένες. Ο Αρίας και ο Ντι Μαρία δοκίμασαν τα αντανακλαστικά των αντίπαλων τερματοφυλάκων, ενώ ο τραυματισμός του Μέσι στο 66ο λεπτό μείωσε περαιτέρω τον ρυθμό του αγώνα. Στο 88ο λεπτό, η κεφαλιά του Γκονσάλες πέρασε άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις ο ίδιος παίκτης αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στην παράταση, η Αργεντινή διατήρησε την ορμή της, με τον Γκονσάλες να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 95ο λεπτό. Το κρίσιμο γκολ ήρθε στο 112ο λεπτό από τον Λαουτάρο Μαρτίνες, ο οποίος σκόραρε από πάσα του Λο Σέλσο, εξασφαλίζοντας τον τίτλο και το Χρυσό Παπούτσι της διοργάνωσης με πέντε γκολ.