Χρυσή αγωνιστική περίοδος για την T.D.A.

Ακόμα μια περίοδος αγώνων χορού έκλεισε με επιτυχία για την Ακαδημία Χορού Τρικάλων! Η σχολή συγκεκριμένα για φέτος συμμετείχε σε 6 αγώνες χορού όλων των ειδών, με 80 και πλέον χορευτές-αθλητές  φέρνοντας πολλές και σημαντικές διακρίσεις!

Στις 31 Μαρτίου και στις 1 Απριλίου η TDA συμμετείχε όπως και κάθε χρόνο στο T.D.F(Thessaloniki Dance Festival) ένα από τα μεγαλύτερα φεστιβάλ χορού των Βαλκανίων από το οποίο επέστρεψε με  1η  θέση για την ομάδα silk girls στην κατηγορία oriental youth  με προπονήτρια τη Μίκα Παυλάκη η οποία είναι γνωστή διεθνώς καθώς πλέον το χορευτικό της ταλέντο έχει εξαπλωθεί και στο εξωτερικό κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό. 4η θέση  ανάμεσα σε 22 διαγωνιζόμενες κατέκτησε η Χριστίνα Τσότσολα στην κατηγορία oriental solo junior, η οποία συμμετείχε για πρώτη φορά και όμως απέσπασε θετικότατες κριτικές για την εμφάνισή της. Ο τομέας του oriental εκείνο το διήμερο απογειώθηκε με την 1η  θέση της Μάγδας Σαμαρά στην κατηγορία oriental Professional  και στέφθηκε Βασίλισσα Rakassah  για το 2018 η οποία επρόκειτο να χαρίσει ένα ενδιαφέρον σεμινάριο στο TDF 2019. Και οι διακρίσεις δεν σταματούν εδώ. Η αγωνιστική ομάδα all ladies latin junior με θέμα MEXICO και προπονήτρια τη Γιούλια Πεταράκη πέρασε στον τελικό και κέρδισε την 5η  θέση ανάμεσα σε 12 ομάδες πολλές από τις οποίες ήταν ομάδες του εξωτερικού. Η συγκεκριμένη χορογραφία χαρακτηρίστηκε ως άκρως χιουμοριστική και εξαιρετικά μουσικά επενδυμένη. 3η θέση κέρδισε η Θεοδώρα  Καρυοφυλλη στην κατηγορία one dance solo rumba και one dance jive.  2η  θέση κέρδισε η αγωνιστική ομάδα Darkness Feet με προπονητή το Γιώργο Παντέλη στην κατηγορία break dance crew καθώς επίσης και ο Αλέξανδρος Τσιβίκης που βγήκε δεύτερος στην κατηγορία hip hop solo juveniles και η Χριστιάνα Ντόμα που βγήκε 4η στην κατηγορία hip hop solo junior με προπονήτρια τη Μάγδα Μπέττα.

Αργότερα τον Απρίλιο η Ακαδημία Χορού Τρικάλων για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά διοργάνωσε το TDB (Trikala Dance Battles) υπό την αιγίδα του Δήμου Τρικκαίων.  Το TDB αποτελεί πλέον θεσμό για την πόλη των Τρικάλων.  H Ακαδημία Χορού Τρικάλων και εκεί έδειξε το υψηλό χορευτικό της επίπεδο. Συγκεκριμένα 1η θέση Κριστιάνα Ντόμα Ζένια Μπρουζούκη στην κατηγορία all style battle 2vs 2 junior,1η θέση Βενέτη Ευαγγελία Φίλιππος Θεοχάρης στην κατηγορία all style battle 2vs 2 teens,  2η  θέση κατέκτησε ο Αλέξανδρος Τσιβίκης στην κατηγορία Break Dance juvenile 1vs1, 2η  θέση Ηλιάννα Τσιάτσιου και Ιωάννα Καραντζά στην κατηγορία all style battle 2vs2 junior, 2η θέση Παπαδημητρίου Κωνσταντίνος  στην κατηγορία break dance 1vs 1 teens (προπονητές Μάγδα Μπέττα Γιώργο Παντέλη).

Αξιοπρεπέστατη εμφάνιση έκαναν οι ομάδες hip hop της σχολής  Beats n’ Bounce και Horrority Crew στο bounce street festival που πραγματοποιήθηκε τις 5 Μαΐου στη Θεσσαλονίκη.  Ταυτόχρονα διοργανώθηκε το Battle Of The Year στο οποίο οι ομάδες Break Dance Darkness Feet Crew και Darkness feet crew junior  έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και πήραν μια πολύ καλή θέση (προπονητές Μάγδα Μπέττα Γιώργο Παντέλη).

Στις 12 Μαΐου σύσσωμη η Latin  αποστολή της σχολής με προπονήτρια τη Γιούλια Πεταράκη συμμετείχε στο 7ο πρωτάθλημα all ladies latin  όπου η αγωνιστική ομάδα all ladies Mexico κατέκτησε την 3η θέση στη κατηγορία all ladies latin junior debut, 2η θέση κέρδισε η Αναστασία Γκαγκανάτσιου στην κατηγορία  one dance solo latin jive youth και την 3η θέση στην κατηγορία one dance solo cha cha cha youth. Την 5η θέση κατέκτησε η Βενέτη Ευαγγελία στην κατηγορία one dance solo rumba youth. Το ντεμπούτο τους στους αγώνες έκαναν 3 νέες ‘λατίνες’ της σχολής  9 ετών, Ηλιάννα Τσιάτσιου, Ιωάννα Καραντζά, Κρυσταλλία Κωνσταντάκου  που μπορεί να μην πέρασαν στον ομως η παρουσία τους ήταν αξιέπαινη.

Τελευταίος Αγώνας για φέτος το Larissa Dance Open  που πραγματοποιήθηκε 26-27/5  με την υποστήριξη της EXOE (Ελληνική Χοροαθλητική Ομοσπονδία) και της WDSF(World Dancesport Federation) στον οποίο 6η θέση ανάμεσα σε 13 χορεύτριες από όλον τον κόσμο κατέκτησε η Αναστασία Γκαγκανάτσιου στην κατηγορία one dance solo cha cha- Rumba- Jive, μέχρι τον ημιτελικό έφτασαν οι Ηλιάνα Τσιάτσιου ,Ιωάννα Καραντζά  και Κρυσταλλία Κωνσταντάκου με προπονήτρια τη Γιούλια Πεταράκη , 2η θέση και 3η θέση κατέκτησαν οι silk girls στην κατηγορία oriental team youth και adults αντίστοιχα με προπονήτρια τη Μίκα Παυλάκη. 1η θέση Αλέξανδρος Τσιβίκης κατηγορία hip hop solo juveniles  με προπονήτρια τη Μάγδα Μπέττα. Συγχαρητήρια στη Χριστίνα Τσοτσολα που έφτασε μέχρι τα ημιτελικά στην κατηγορία oriental solo junior και στο Φίλιππο Θεοχάρη και Αναστασία Τζαφόλια που επίσης έφτασαν μέχρι τα ημιτελικά στην κατηγορία  Hip hop solo junior.

Συνολικός απολογισμός αγωνιστικής περιόδου 4 Κύπελλα , 67 μετάλλια (12 Χρυσά, 34 Ασημένια, 21 Χάλκινα )

H Ακαδημία Χορού Τρικάλων κάθε χρόνο έχει δυνατή αγωνιστική παρουσία και  πλέον είναι γνωστή σε όλη την Ελλάδα για το υψηλό επίπεδο χορού που προσφέρει στα Τρίκαλα. Οι υπεύθυνοι της σχολής Γιούλια Πεταράκη και Σταύρος Σούλιος προσπαθούν με κάθε τρόπο να δώσουν ότι καλύτερο μπορούν για το χορό μέσω της ΤDA. Άλλωστε είναι η μοναδική σχολή στα Τρίκαλα όπου 3 από τους υπάρχοντες προπονητές της σχολής έχουν εκτελέσει χρέη κριτή σε αγώνες που τους έχουν καλέσει. Και αυτοί δεν είναι άλλοι από τους Γιούλια Πεταράκη Μίκα Παυλάκη και Γιώργο Παντέλη. Εξάλλου είναι γνωστοί στο χορευτικό κοινό για τις μεγάλες τους διακρίσεις καθώς και οι 3 έχουν διακριθεί και στο εξωτερικό.

Η TDA αυτό το διάστημα ετοιμάζεται πυρετωδώς για τη μεγάλη μουσικοχορευτική υπερπαραγωγή ‘3+1wishes’ που θα γίνει στις 24 Ιουνίου στο υπαίθριο θέατρο Φρούριο. Είναι σίγουρο ότι μας ετοιμάζουν κάτι πρωτότυπο και πολύ δυνατό για ένα υπέροχο κλείσιμο χορευτικής χρονιάς.

Πληροφορίες    Δευτέρα με Παρασκευή   12:00 – 14:00 και 18.00-22.00 , Σάββατο 11:00 – 21:00. Τηλ  2431038082 –   6972856380

Διεύθυνση: Ασκληπιού και Βύρωνος 1ος όροφος Τρίκαλα