Τρίκαλα-Άρης 64-83

Ο Άρης έπαιξε καλά για ένα δεκάλεπτο μόνο, όμως του ήταν αρκετό για να κερδίσει τα Τρίκαλα με 64-83. Κορυφαίοι για τους «κίτρινους» ήταν οι Μάρας και Μποχωρίδης με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Λούντζης με 17.

Οι «κίτρινοι» έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους. Ο Κρίστιαν Μπελ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στις δύο ρακέτες, έχοντας σημειώσει 10 πόντους. Η άμυνα των γηπεδούχων έμπαζε από παντού, καθώς το παθητικά του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 33 πόντοι.

Το ματς ήταν κακό στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν έκαστος από 12 πόντους. Μόνο ο Μιχάλης Λούντζης πίστευε στην ανατροπή, όμως μόνος του δεν μπορούσε να κάνει πολλά. Το 31-45 του ημιχρόνου αποδεικνύει πως τα Τρίκαλα ήθελαν να πλησιάσουν, αλλά δεν μπορούσαν.

Στη συνέχεια δεν άλλαξαν πολλά πράγματα. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν αντοχές, για ν’ αλλάξουν την εικόνα του ματς. Ο Άρης μεθοδικά και οργανωμένα οικοδόμησε μία διαφορά 20 πόντων, με τον Αθηναίου να είναι πρωτοστάτης στην τρίτη περίοδο. Το 44-62 έδειχνε πως ο νικητής είχε ήδη κριθεί, καθώς οι γηπεδούχοι δεν είχαν την ποιότητα να πλησιάσουν περισσότερο τον αντίπαλό τους.

Δεν συνέβη κάτι το αξιοσημείωτο στο υπόλοιπο του αγώνα με τα ήδη υποβιβασμένα Τρίκαλα να μην έχουν κίνητρο, ενώ οι «κίτρινοι» πήραν τη νίκη με 64-83, που τους κάνει φαβορί για παραμονή στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 19-33, 31-45, 44-62, 64-83