Τέταρτη σερί ήττα. Απόλλων Πατρών-Τρίκαλα 83-70

1171963

Ούτε στην Πάτρα τα κατάφεραν τα Τρίκαλα καθώς δέχθηκαν την ήττα , την τέταρτη κατά σειρά στο πρωτάθλημα με 83-70. Ένα πολύ άσχημο ξεκίνημα με 21-6 στο 10΄ και 26-8 στο 12΄ έδωσαν διαφορά στους Πατρινούς που είχαν τον Πεν σε μεγάλη μέρα. 43-27 το ημίχρονο και τι μαζέψεις μετά.

Οι γηπεδούχοι κάποια στιγμή έφτασαν και στο +20. Λίγο καλύτερα τα πράγματα στην τρίτη περίοδο αλλά πάλι ο Απόλλων ήταν μπροστά με 64-49 , πλησίασαν στους τρεις πόντους με άμυνα ζώνης 73-70 προς το τέλος και τρία λεπτά πριν τη λήξη οι των Τρικάλων, όμως έμειναν στο 70 και οι της Πάτρας έφτασαν τους 83 με σερί 10-0 και έτσι ένα ματς ακόμη χάθηκε.

Τον αγώνα παρακολούθησαν 1500 περίπου φίλαθλοι. Ακολουθεί ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι με την Κηφισιά η οποία ηττήθηκε στην έδρα της από την ΑΕΚ. Ο Πεν και ο Γκάλογεϊ κορυφαίοι του Απόλλων, ο Κάντζι πάλευε μόνος έβαλε 24 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-6, 43-27, 64-49, 83-70

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Σκορδίλης 4, Αργυρόπουλος 8 (2), Γκάλογει 17 (2), Πεν 26 (6), Φιτζπάτρικ 10 (1), Αντωνάκης 2, Μπατής, Ελ Αμίν 11, Μολφέτας 5, Νιφόρας, Γεωργαλής

Τρίκαλα BC Aries (Φλεβαράκης): Ίνγκρααμ 4, Νικολόπουλος 9 (3), Τρέϊσι 6 (1), Μπόουι 4, Τσούπκοβιτς 10 (1), Πάνος 3, Σπανός 6 (2), Ματαλών 4, Κάντζι 24 (3), Χότζιτς