Στον 5ο γύρο του κυπέλλου Ελλάδας ο ΑΟΤ 1-0 στην παράταση τον αξιόμαχο ΑΟ Υπάτου

Με γκολ-πέναλτι του Ριζογιάννη στην παράταση, ο ΑΟ Τρίκαλα προκρίθηκε στον 5ο γύρο του κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας στο γήπεδο της Θήβας της αξιόμαχης ομάδα του ΑΟ Υπάτου Βοιωτίας με σκορ 1-0.

Σε ένα δύσκολο ματς που έκρυβε παγίδες, και σε ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο , οι παίκτες του ΑΟΤ έδειξαν χαρακτήρα , πάλεψαν και δικαιώθηκαν στην παράταση, προχωρώντας στον θεσμό του κυπέλλου και δείχνουν βελτίωση αν και η ομάδα ακόμη θέλει πράγματα να διορθώσει μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος. Η μίνι προετοιμασία στο Καρπενήσι έπαιξε τον ρόλο της καθώς τα πόδια των παικτών ήταν βαριά, αν και η ομάδα σε διαστήματα του αγώνα έπαιξε ορθολογικά και προσπάθησε να παίξει και γρήγορα μεσοεπιθετικά.

Σε ένα μέτριο ματς στο πρώτο ημίχρονο και σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο, ο ΑΟ Υπάτου ήταν αυτός που είχε τρεις πολύ σπουδαίες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να αναπτυχθούν αλλά δεν απείλησαν την αντίπαλη εστία πέρα από δύο πολύ καλά σουτ που είχαν. Είναι γεγονός πάντως πως η ομάδα εμφανίστηκε βελτιωμένη απέναντι σε μια καλή ομάδα αλλά έγιναν και αρκετά λάθη και ακόμη χρειάζεται να γίνουν πολλά για να είναι ο ΑΟΤ αυτός που πρέπει.

Στο 6΄μεγάλη ευκαιρία οι γηπεδούχοι με τον Λίμα που πήρε κάθετη μπαλιά στην περιοχή έκανε το συρτό σουτ η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι της Τρικαλινής εστίας.
Στο 9΄ νέα σημαντική ευκαιρία ο ΑΟ Υπάτου. Ο Ποτουρίδης το σουτ και ο Σεντουριόν δύσκολα έβγαλε τη μπάλα κόρνερ.
Τρίτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 14΄με το σουτ του Σπηλιώτη και τον Σεντουριόν να πετάγεται και να διώχνει την μπάλα κόρνερ.
Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα των Τρικάλων στο 21΄με τον Μπαράτα να πιάνει το πολύ δυνατό σουτ έξω από τη περιοχή και η μπάλα να φεύγει λίγο έξω από την αντίπαλη εστία.
Στο 38΄ πολύ δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση του Ριζογιάννη μπλόκαρε ο Καρακίτσος.

Με δύο αλλαγές ξεκίνησε ο ΑΟΤ στο δεύτερο μέρος καθώς Νιάρος και Πέλκας μπήκαν στο παιχνίδι. Παιχνίδι δύναμης το δεύτερο μέρος με λιγότερες καλές στιγμές απ΄ότι στο πρώτο. Όσο πέρναγε η ώρα φαινόταν κούραση στους παίκτες και των δύο ομάδων, με τα Τρίκαλα πάντως να έχουν την εδαφική υπεροχή αλλά να μην απειλούν επιθετικά καθώς οι παίκτες του Υπάτου είχαν καλές τοποθετήσεις αμυντικά.
Η επανάληψη ξεκίνησε με ευκαιρία από πλευράς Υπάτου. Στο 46΄ ο Παρέδες έδιωξε σωτήρια πριν η μπάλα φτάσει στο ύψος του πέναλτι επικίνδυνα.
Απάντησε ο ΑΟΤ με τον Μπαράτα στο 48΄ με τον Καρακίτσο να διώχνει πριν ο Μπαράτα πάρει την μπάλα.
Στο 62΄ η καλύτερη ευκαιρία για τα Τρίκαλα με συρτό σουτ του Μπαράτα και τον Καρακίτσο να πέφτει στην αριστερή γωνία και να αποκρούει σωτήρια την μπάλα.
Στο 69΄ οι γηπεδούχοι απείλησαν πάλι με κεφαλιά του Λίμα μετά από φάουλ και η μπάλα πέρασε άουτ.
Καλή φάση για τον ΑΟΤ με τον Κουλούρη στο 74΄. Έκανε το σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα έφυγε έξω.
Από κει και πέρα δεν άλλαξε κάτι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί όπου ο ΑΟΤ ήταν καλύτερος και έπαιξε στο μισό γήπεδο τον αντίπαλο και πήγε για το γκολ και όχι να οδηγηθεί στα πέναλτι.
Στο 101΄φάουλ ο Μπαράτα χλιαρή κεφαλιά ο Πέλκας μπλόκαρε ο Καρακίτσος.
Κοντά στο γκολ έφτασε το Ύπατο στο 110΄ με τον Ατματσίδη ο οποίος μέσα στην περιοχή αστόχησε .
Πέναλτι κέρδισε ο ΑΟΤ στο 114΄. Μετά από βαθιά μπαλιά του τερματοφύλακα Σεντουριόν , ο Κουσκουνάς μπήκε σφήνα στην περιοχή , τσίμπησε την μπάλα , ο Καρακίτσος τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε το πέναλτι.
Ο Ριζογιάννης στο 115΄ εκτέλεσε άψογα και έγραψε το 0-1 για τον ΑΟ Τρίκαλα που έδωσε και την πρόκριση στην Τρικαλινή ομάδα στον 5ο γύρο του κυπέλλου Ελλάδας.

AO Υπάτου (Αντωνόπουλος) Καρακίτσος, Αργυρίου, Βέρτζος, Ροκάι, Σταγάκης, Παπαδόπουλος (62΄Ματίας), Ταυταρίδης (81΄λ.τρ. Ζέλεφ), Σπηλιώτης, Λίμα (97΄Μπουρούς), Ατματσίδης, Ποτουρίδης (105΄ Νικλητσιώτης)

ΑΟ Τρίκαλα (Καβακάς) Σεντουριόν, Σανδραβέλης (46΄Νιάρος), Παρέδες, Ντιαλόσι, Ριζογιάννης, Ευθυμίου (46΄Πέλκας), Ρεκίν, Κουσκουνάς (117΄Μπαξεβάνος), Μπαράτα, Ελευθεριάδης(60΄Κουλούρης-91΄Νίζιτς), Χειρίτραντας.

Διαιτητές Αλάμπεης (Αθηνών)-Πάγκαλος (Λασιθίου)-Φραγκιαδάκης (Λασιθίου). 4ος Νικολάου (Αθηνών)