Πάλεψε αλλά δεν τα κατέφερε ο Αστέρας Τρικάλων

Πάλεψε αλλά δεν τα κατέφερε ο Αστέρας Τρικάλων, ο οποίος ηττήθηκε από το Μ. Αλέξανδρο το βράδυ του Σαββάτου με σκόρ 52-45 στο κλειστό του Κορδελιού για την 3η αγωνιστική του Βόρειου Ομίλου.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο  α΄ ημίχρονο. Οι παίκτες του Γ. Χατζή μπήκαν δυνατά στο παρκέ και δεν επέτρεψαν στους Θεσσαλονικείς να επιβάλουν το ρυθμό τους. Το κακό τρίτο 10λεπτο των Τρικαλινών, που υστέρησαν στην αμυντική ισορροπία τους, αξιοποιήθηκε από τους γηπεδούχους, οι οποίοι με 3-4 επιτυχείς αιφνιδιασμούς κατάφεραν να πάρουν διαφορά 8 πόντων. Παρά τις προσπάθειες των Τρικαλινών στο τελευταίο 10λεπτο να επιστρέψουν στο σκορ, η διαφορά δεν μειώθηκε, ενώ το υπέροχο τρίποντο του Π.Φιλίππου στην εκπνοή του αγώνα δεν αλλαξε τα πράγματα για την  τον Αστέρα.

Είναι ο δεύτερος εκτός έδρας αγώνας για  τον Αστέρα, , που χάνεται στις λεπτομέρειες, μετά την  νίκη της πρεμιέρας στην Καβάλα.     Όμως φέτος η ομάδα παίζει καλύτερα, έχει διάρκεια στο παιχνίδι της και έχει καλύτερες πιθανότητες από άλλες χρονιές να μπεί στα μπαράζ για το final-4 του πρωταθλήματος.

Σκορ ανά 10λεπτο:   15-15, 30-29, 44-36 και 52-45

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Κασαπίδης) : Π.Διμπιτούζης 16(1), Μάριτς 22, Σαουλίδης 6, Α.Διμπιτούζης, Βέζμαρ 2,
Κ.Ανατολίτης 4, Δαούλας, Δίτσης 2 και Τρότρας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Γ. Χατζής) : Χατζής 18, Βλαχάβας 14, Φιλίππου 10(1), Τσίπρας 2, Ορέστης 1, Καραμπίνας