Οριστικό: Διακοπή στο ντέρμπι Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός λόγω επεισοδίων

Το μεγάλο ντέρμπι της Super League ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, διεκόπη οριστικά μετά τα επεισόδια των οπαδών στο ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός κέρδιζε στο 70′ με 0-1 χάρη στο γκολ του Γκερέρο.

Στο αποψινό μεγάλο ντέρμπι της Super League, είχαμε διπλή εισβολή οπαδών στο α’ ημίχρονο και στο β’ ημίχρονο στο 70ο λεπτό με το σκορ 0-1, μεγάλα επεισόδια έξω από το ΟΑΚΑ και τελικά ο Γερμανός διαιτητής Φριτς αποφάσισε την οριστική διακοπή του ντέρμπι με υπαιτιότητα του Παναθηναϊκού, με τον Ολυμπιακό να παίρνει την νίκη.

Αναλυτικότερα, στο 55ο λεπτό σημειώθηκαν επεισόδια έξω από το πέταλο των οργανωμένων οπαδών του ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ. Οι αστυνομικές Αρχές προχώρησαν σε χρήση δακρυγόνων για την καταστολή της έντασης. Η ατμόσφαιρα έγινε αποπνικτική στο συγκεκριμένο σημείο, έτσι οι οπαδοί των γηπεδούχων μετακινήθηκαν σε πιο κεντρικές θύρες.

Ο Γερμανός διαιτητής, Μάρκο Φριτς, αναγκάστηκε να διακόψει ξανά το ματς στο 70ό λεπτό – το είχε κάνει και στο έκτο για περίπου οκτώ λεπτά λόγω εισβολής οπαδών των γηπεδούχων κι επίθεσης στον πάγκο του Ολυμπιακού – καθώς η ατμόσφαιρα άρχισε να γίνεται πιο αποπνικτική και για τους ίδιους τους παίκτες.

Λίγη ώρα μετά βγήκε έξω για επιθεώρηση, δεν είχαν φύγει όλοι οι οπαδοί του ΠΑΟ και τελικά αποφάσισε οριστικά διακοπή με τον Ολυμπιακό να παίρνει την νίκη 20 λεπτά πριν τελειώσει το ντέρμπι.

Ετσι, ο Παναθηναϊκός χάνει το ντέρμπι και αναμένεται να δεχθεί και βαριά ποινή (αφαίρεση βαθμών, τιμωρία έδρας και χρηματικό πρόστιμο) για τα επεισόδια, κάτι που θα του κάνει ακόμη μεγαλύτερο το πρόβλημα στο φετινό πρωτάθλημα.