Ο Αστέρας Τρίπολης τιμώρησε τον Παναθηναϊκό

Ο Αστέρας Τρίπολης  επιβλήθηκε 2-1 του «τριφυλλιού» στην Τρίπολη, εκμεταλλευόμενος τα λάθη της «πράσινης» άμυνας και πέτυχε τη δεύτερη συνεχή νίκη του, αυτή τη φορά στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε και στην Τρίπολη την αδυναμία του να νικήσει μακριά από την Λεωφόρο και ηττήθηκε από τον Αστέρα, ο οποίος κατάφερε σε δώδεκα λεπτά να πετύχει δύο γκολ (33′-45′) και στο δεύτερο μέρος με παλικαρίσια άμυνα να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τον Αστέρα Τρίπολης να επιβάλλει τον ρυθμό από το 15′ μέχρι το 30′ αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Με την συμπλήρωση του ημιώρου, ο Ρούμπεν πάσαρε κάθετα, ο Παλάσιος βγήκε τετ-α-τετ με τον Τσιφτσή και έδωσε έτοιμο γκολ στον Καρλίτος για το 1-0 του «τριφυλλιού». Αυτό το γκολ αντί να δώσει… φτερά στους «πράσινους», έφερε μια τρομερή αντίδραση των Αρκάδων.

Στο 33′ ο Μπαράλες έκανε το 1-1 μετά από πέναλτι που κέρδισε από τον Πούγγουρα και στο 45′ ο Σίτο με κούρσα από αριστερά και σέντρα, έβγαλε «φάτσα» με το γκολ τον Σονί που δεν λάθεψε και ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι άφησαν την μπάλα στον Παναθηναϊκό και έπαιξαν για να κρατήσουν το αποτέλεσμα, ποντάροντας στην εξαιρετική τους ανασταλτική λειτουργία.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πίεσαν αρκετά αλλά δεν είχαν καθαρό μυαλό στην τελική πάσα και προσπάθεια, με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν αρκετές «μικρές» ευκαιρίες και όχι κάποια μεγάλη που θα απειλούσε σοβαρά την εστία του Τσιφτσή.

Ο Πούγγουρας στο 95′ αστόχησε με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής στην πιο «δυνατή» στιγμή των φιλοξενούμενων.