Νίκησε στο clasico κι έπιασε κορυφή η Ρεάλ

Η Ρεάλ ήταν η νικήτρια στο ισπανικό clasico, επικρατώντας με 2-1 στο «Αλφρέδο ντι Στέφανο» της Μαδρίτης, ύστερα από ένα παιχνίδι που διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν προσπέρασε ένα βαθμό τους «μπλαουγκράνα» κι έπιασε στην κορυφή τη συμπολίτισσα Ατλέτικο, που παίζει την Κυριακή (11/4) στη Σεβίλη με την Μπέτις.

Η Ρεάλ τελείωσε εμφατικά μια πολύ δύσκολη εβδομάδα, νικώντας αρχικά τη Λίβερπουλ με 3-1 και κάνοντας βήμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Δίνοντας συνέχεια στην καλή απόδοσή της, τη νύχτα του Σαββάτου σημείωσε την τρίτη συνεχή νίκη σε clasico, κάτι που είχε να συμβεί από το μακρινό 1978, ενώ ο Ρόναλντ Κούμαν, έγινε ο πρώτος τεχνικός της Μπαρτσελόνα που χάνει τα δύο πρώτα ντέρμπι του από το 1980.

Στο 13ο λεπτό ο  Βάθκεθ έβγαλε παράλληλη μπαλιά και ο Μπενζεμά με τακουνάκι άνοιξε το σκορ, για να διπλασιάσει η Ρεάλ στο 28΄, όταν ο Κρόος εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κόντραρε στον Ντεστ και τον Άλμπα και κατέληξε στα δίχτυα του τερ Στέγκεν.

Λίγο αργότερα ο Βάθκεθ είχε δοκάρι σε διαγώνιο σουτ, για να «απαντήσει» η «Μπάρτσα» στα δοκάρια με… απευθείας κόρνερ του Μέσι!

Με τον Αντουάν Γκριεζμάν στο δεύτερο ημίχρονο οι «μπλαουγκράνα» ζωήρεψαν επιθετικά και στο 60΄, ύστερα από φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Όσκαρ Μινγκέθα, ο οποίος μείωσε σε 2-1, που όμως έμεινε ως το τέλος…