Νίκη για τις κορασίδες του Ασκληπιού

Με νίκη συνέχισαν οι κορασίδες του Ασκληπιού την πορεία τους, την Κυριακή 18/03/2018, επί του ΑΟ Σουφλαρίων.
Σε ένα συγκλονιστικό ματς που κυριάρχησε το πάθος και η διάθεση και των δύο ομάδων για τη νίκη,ο Ασκληπιός πιο ψύχραιμος και πιο τυχερός στα κρίσιμα σημεία πήρε τη νίκη με 3-1.
Οι αθλήτριες και των δύο ομάδων πρόσφεραν θέαμα υψηλού επιπέδου ,με πολλές δυνατές μονομαχίες στο φιλέ, εκπληκτικές άμυνες και πολύ μεγάλο πάθος και διάθεση για τη νίκη.
Στο 1ο σετ η ομάδα των Σουφλαρίων ξεκίνησε καλύτερα ,επέβαλε το ρυθμό της και πήρε γρήγορα διαφορά στο σκορ , 1-3, 6-9, 10-16, 11-20 την οποία και κράτησε άνετα και πήρε τελικά το σετ με 16-25.
Στο 2ο σετ και οι δυο ομάδες έδωσαν τον καλύτερο του εαυτό και πότε η μία και πότε η άλλη έπαιρναν προβάδισμα στο σκόρ χωρίς όμως καμία να μην μπορεί να κρατήσει τη διαφορά 0-3,7-4, 13-13, 18-22 για να φτάσουμε σε ένα εκπληκτικό φινάλε με τον Ασκληπιό να κάνει την ανατροπή και να κερδίζει το σετ με 26-24 παρότι έχανε με 20-23 και 23-24.
Ίδια σχεδόν εικόνα και στο 3ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του σετ 2-0, 6-4, 12-13, 15-17 και κάπου εκεί η ομάδα των Σουφλαρίων προηγήθηκε με 17-21 χωρίς όμως να μπορεί να διατηρήσει το προβάδισμα .Ο Ασκληπιός ροκάνισε τη διαφορά με επιθέσεις από το κέντρο ,ισοφάρισε 23-23 και πήρε τελικά το σετ με 25-23.
Στο 4ο σετ ο Ασκληπιός δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκόρ 0-3,3-5,για να ισορροπήσει όμως σιγά σιγά το παιχνίδι 8-8 και άρχισε να χτίζει και μια διαφορά 10-8, 15-9,18-12, 20-15 και κάπου εκεί πίστεψαν ότι τελείωσε και τι παιχνίδι.
Τα κορίτσια των Σουφλαρίων όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με συνεχόμενους πόντους και εκμεταλευόμενες τις κακές επιλογές του Ασκληπιού μείωσαν τη διαφορά 22-20 και 24-24 για να χάσουν τελικά το σετ με 26-24.
ΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ (Βασίλεβα):Σκέμπη, Γεωργίου, Γκιούρκη, Παπαθεοδώρου, Βασδέκη, Αναστασίου, Κωστοπούλου (λ), Κόκκαλη, Μπαντίκου, Κολίτσα, Ταμπρατζή, Ταρατόρα, Μπρουσιάκη(λ).
ΑΟ ΣΟΥΦΛΑΡΙΩΝ (Κουκούλης):Νικοπούλου, Μασούρα, Τσιάρα, Λαδοπούλου, Κατσακιώρη, Σκούπρα, Καλέση, Γιαννοπούλου, Σωτηρίου (λ), Καραβέλη (λ), Πάτση, Νένου.