LaLiga: Η βραδιά του Μέσι με γκολ, ασίστ και… ρεκόρ

Με δύο γκολ σπάνιας ομορφιάς από τους Μέσι και Γκριεζμάν και μία ασίστ του Αργεντινού, η Μπαρτσελόνα νίκησε στο «Καμπ Νόου» με 3-1 την ουραγό Ουέσκα, στην ενδεκάδα της οποίας αγωνίστηκε σε ένα ακόμη ματς βασικός ο Δημήτρης Σιόβας.

Η «Μπάρτσα» ήθελε πάρα πολύ τη νίκη για να μείνει σε… τροχιά τίτλου, προηγήθηκε πολύ γρήγορα με 2-0, χάρις στις «οβίδες» του Μέσι και του Γκριεζμάν στο 13΄ και 35΄, ωστόσο, με το πέναλτι του Μιρ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, όμως, ο Μέσι «σέρβιρε» στον αμυντικό της «Μπαρτσα», Όσκαρ Μινγκέθα, ο οποίος με τη σειρά του «έγραψε» το 3-1 και ουσιαστικά από το 53ο λεπτό και μετά η «πλάστιγγα έγειρε» προς το μέρος της ομάδας του Κούμαν.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Μέσι στο 90ό λεπτό. Με το «τρίποντο» αυτό η Μπαρτσελόνα μείωσε στο -4 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης, ούσα στην δεύτερη θέση και στο +2 από την τρίτη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ασύλληπτο ρεκόρ ο Μέσι

Ο Μέσι είναι από βράδυ της Δευτέρας (15/03) μία ανάσα από το να γίνει ο ρέκορντμαν συμμετοχών με την φανέλα της Μπαρτσελόνα.

Ο κορυφαίος παίκτης του κόσμου με τη συμμετοχή του στο ματς με την Ουέσκα «έπιασε» στην κορυφή του σχετικού πίνακα τον εμβληματικό αρχηγό της «Μπάρτσα» και νυν τεχνικό της Αλ Σαντ, Τσάβι Ερνάντες, με 767 συμμετοχές με τους «μπλαουγκράνα».

Όπως γίνεται αντιληπτό ο Αργεντινός σταρ των Καταλανών βρίσκεται ένα βήμα από το να σπάσει ένα ασύλληπτο πραγματικά ρεκόρ στα χρονικά του συλλόγου. Εφόσον αγωνιστεί εναντίον της Ρεάλ Σοσιεδάδ το επόμενο Σάββατο (21/03) στο «Σαν Σεμπαστιάν» ο «Λιο» θα βρεθεί μόνος του στην κορυφή των συμμετοχών στα χρονικά της ομάδας της Καταλονίας.