Κόσοβο – Ελλάδα 0-1: «Καθάρισε» ο Μπακασέτας

Με γκολ του αρχηγού Τάσου Μπακασέτα στο πρώτο ημίχρονο η Ελλάδα επιβλήθηκε με 1-0 του Κοσόβου στην Πρίστινα.

Η «γαλανόλευκη» έκανε το δύο στα δύο στον δεύτερο όμιλο της τρίτης κατηγορίας του Nations League και είναι στην πρώτη θέση με έξι βαθμούς. Για την Ελλάδα ακολουθούν δύο εντός έδρας αγώνες με την Κύπρο στις 9 Ιουνίου και το Κόσοβο στις 12 Ιουνίου.

Η Ελλάδα ήταν καλύτερη, είχε ευκαιρίες και θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ.

Στο 5ο λεπτό ο Βλαχοδήμος σταμάτησε τετ α τετ του Ζενέλι στην πρώτη καλή φάση για τους γηπεδούχους. Στο 21’ η Ελλάδα προσπάθησε να απειλήσει με τον Μπακασέτα αλλά τα σουτ του κόπηκε. Στο 26ο λεπτό ο Γιακουμάκης πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Μασούρα αλλά η προσπάθειά του μπλοκαρίστηκε από τον Μούριτς.

Στο 27ο λεπτό ο Φαζλίζι σούταρε αλλά δε βρήκε στόχο. Η Ελλάδα άνοιξε το σκορ με τον Μπακασέτα στο 36ο λεπτό.

Ο Τσιμίκας πάσαρε στον Μάνταλο κι εκείνος στον αρχηγό της Εθνικής που σούταρε και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 50’ ο Κουρμπέλης έπιασε το σουτ αλλά πέρασε ψηλά άουτ. Στο 53ο λεπτό ο Μασούρας έκανε τη σέντρα και βρήκε στο δοκάρι.

Στο 54’ ο Ρασίτσα σούταρε και ο Βλαχοδήμος έδιωξε σε κόρνερ. Δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Ζεγκρόβα αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ. Η Ελλάδα έχασε νέα ευκαιρία με τον Μπάλντοκ να αστοχεί σε τετ α τετ.

Στο 73’ οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα καλή στιγμή με τον Μαυροπάνο μετά από γύρισμα του Λημνιού. Στο 83ο λεπτό ο Βλαχοδήμος έκανε σπουδαία επέμβαση σε κεφαλιά του Ραχμάνι.

Το Κόσοβο ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες μετά τις αποβολές του Αλίτι στο 71′ και του Μούριτς στις καθυστερήσεις.