Ηττα σοκ για τον Αστέρα Τρικάλων

΄Ηττα σοκ για τον Αστέρα Τρικάλων στην πρεμιέρα του βόρειου ομίλου, από την ομάδα του Πανσερραϊκού που πέρασε το απόγευμα του Σαββάτου από το Κλειστό της Μπάρας επικρατώντας με σκορ 29-45 (ημίχρονο 17-19).
               Ήταν η πρώτη νίκη των Σερραίων στις μέχρι τώρα αναμετρήσεις τους με την Τρικαλινή ομάδα.  Οι παίκτες τους Γ. Χατζή μπήκαν στο παρκέ με αλλαγές στη σύνθεσή τους, αφού η μετακόμιση του Π. Φιλίππου στο Ηράκλειο της Κρήτης για επαγγελματικούς λόγους, του στερεί για φέτος τη δυνατότητα να βοηθήσει την ομάδα των Τρικάλων. Μια απουσία σημαντική, που μειώνει την δυναμικότητα της ομάδας, αφού χάνει έναν από τους δύο top σκόρερ της.   Έτσι  ξεκίνησαν μουδιασμένα και άστοχα τον αγώνα, αλλά στη συνέχεια βρήκαν τα πατήματα τους στο γήπεδο και δεν επέτρεψαν στους παίκτες των Σερρών να ξεφύγουν στο σκορ. Μάλιστα στις αρχές του τρίτου 10λεπτου προηγήθηκαν και ο αγώνας ήταν αμφίρροπος από εκείνο το σημείο  και μετά.
              Στις αρχές του 4ου 10λεπτου έγινε η ζημιά για τον Αστέρα, όταν μετά από παρατεταμένη διαμαρτυρία του Γ. Χατζή για ένα φάουλ που δεν του δόθηκε, δέχτηκε 2 τεχνικές ποινές από τον β΄ διαιτητή  και αποβλήθηκε.  Στη θέση του μπήκε ο Λεοντάρης, όμως η φανερή μείωση της δυναμικότητας της σύνθεσης του Αστέρα δεν επέτρεψε στους Τρικαλινούς να διατηρήσουν τις ισορροπίες του αγώνα και  να μείνουν κοντά στη διεκδίκηση της νίκης, παρά την προσπάθειά τους.  Αντίθετα οι παίκτες του Πανσερραϊκού με ανεβασμένη ψυχολογία κατάφεραν να αξιοποιήσουν το πλεονέκτημα που απέκτησαν και να πάρουν τη νίκη με το τελικό 29-45.
             Η επόμενη αγωνιστική θα είναι ακόμα πιο δύσκολη για τον Αστέρα Τρικάλων, αφού θα αγωνιστεί στην Κομοτηνή κόντρα στο δυνατό Ηρόδικο.
ΣΚΟΡ ΑΝΑ 10 ΛΕΠΤΟ :   4-9, 17-19,  23-26 και 29-45

ΑΣΤΕΡΑΣ (Γ. Χατζής) :  Χατζής 15, Τσίπρας 8, Ορέστης 4, Μανώλης 2, Καλαϊτζίδης και  Λεοντάρης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ε. Καρυοφυλλάκη) :   Γέργος 19,   Γκέρης 12, Γκουτζουρέλας 8, Καπούλας 6, Βαφειάδης και   Κατσούρας.