Ήττα πρόκρισης οι Δαναοί.

2014-10-12-01f

Την πρόκριση στη Γ’ Φάση του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ κατέκτησαν σήμερα το απόγευμα οι Δαναοί, στο νήμα, αφού μεν έχασαν με 54-48 μέσα στην έδρα του Αμπελώνα Λάρισας, τους έδωσε όμως την πρόκριση το σκόρ του πρώτου αγώνα, όπου επιβλήθηκαν με 8 πόντους διαφορά.

Είχαμε τονίσει στό άρθρο για την νίκη της Παρασκευής ότι ο επαναληπτικός της Κυριακής, θα ήταν ένα παιχνίδι που θα κρινόταν στις λεπτομέρειες και πραγματικά έτσι έγινε. Οι Δαναοί είχαν βέβαια να αντιμετωπίσουν και μια “έκπληξη” αφού οι διαιτητές του αγώνα ζήτησαν από τον προπονητή Γιώργο Κουρμέτζα να αποχωρήσει από τον πάγκο πριν την έναρξη του παιχνιδιού, όντας τιμωρημένος από τον διαιτητή κ.Κυρίτση, από τον αγώνα Κυπέλλου μεταξύ ΓΣ Σοφάδων-Πελασγών Μ.Καλυβιών, όπου ο Γ.Κουρμέτζας αγωνίζεται στην Τρικαλινή ομάδα ως παίκτης. Έτσι η τιμωρία επιβλήθηκε στον αγώνα του Κυπέλλου μετάξυ Δαναών και Αμπελώνα και τη θέση του προπονητή στον πάγκο πήρε ο αθλητής Χρήστος Ροδόπουλος.

2014-10-12-01a

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα που έχει και την πρωταγωνιστική σημασία, οι δύο ομάδες συνολικά παρουσιάστηκαν άστοχες από την αρχή με το σκορ να κινείται σε χαμηλά επίπεδα. Οι Δαναοί κατάφεραν να ελέγξοουν μερικώς το ρυθμό και με πρωταγωνιστή τον μικρό Χρήστο Μπαρούτα κράτησαν προβάδισμα στο ημίχρονο (23-24).

Η επανάληψη ήταν για γερά νεύρα αφού το σκορ πρόκρισης (το +9) το άγγιζε η ομάδα του Αμπελώνα, όμως οι Δαναοί είχαν τις απαντήσεις και μείωναν σταδιακά με τη διαφορά να μην περνά τους 3-4 πόντους υπερ της Λαρισινής ομάδας. Εκεί μίλησε η εμπειρία και η ψυχραιμία από τους Δαναούς και ιδιαίτερα των Σχορτσιανίτη, Αγγέλη,Ντούρβα και Καλαπανίδα, όπου βοήθησαν επιθετικά την ομάδα να μείνει μέσα στην υπόθεση πρόκρισης. Η τελευταία επίθεση του Αμπελώνα και ενώ το σκορ ήταν στο +6 βρήκε την πολύ καλή άμυνα των Δαναών μέσα σε πανηγυρισμούς για την δύσκολη όπως εξελίχθηκε πρόκριση.

Οι πόντοι του αγώνα:

ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ: Μπαμπανάτσιας 7(1), Τεκούσης Ε 2, Τουρναβίτης, Μπιζιάκης 4, Λάππας, Καρπουζάς 11, Τσακνάκης 14(2),Τεκούσης Β, Σουλιώτης 8, Παλάσκας 8(2)

ΑΣ ΔΑΝΑΟΙ-ΤΡΙΚΑΛΑ: Κυριακού , Μπαρούτας 11, Ντούρβας 8, Καλαπανίδας 8, Λιβιτσάνος 2, Καβράκος, Αγγέλης 8, Βήτας, Σχορτσιανίτης 9, Αγγελόπουλος 2