Η Τσέλσι σήκωσε το Champions League!

Ανέτρεψε τα προγνωστικά και κέρδισε την Σίτι με 1-0

Tσέλσι είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης! Οι Λονδρέζοι επικράτησαν 1-0 της άπειρης και κατώτερης των περιστάσεων, Μάντσεστερ Σίτι στο «Ντραγκάο» και σήκωσε το δεύτερο της Champions League και πρώτο μετά το 2012. Ήρωας της βραδιάς ο σκόρερ Κάι Χάβερτς (43′).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρομερό ρυθμό αφού και οι δύο ομάδες μπήκαν με το γκάζι… πατημένο, ωστόσο καμία από τις δύο δεν κατάφερε να σκοράρει στα πρώτα λεπτά. Μετά το 25’ αμφότερες κατέβασαν στροφές έχοντας κατά νου και τα μετόπισθεν.

Στο 37’ ο Τόμας Τούχελ είδε τον Τιάγκο Σίλβα να μην μπορεί να συνεχίσει, αισθανόμενος ένα μικρό τράβηγμα στο πόδι και πέρασε στη θέση του τον Κρίστενσεν, ωστόσο η «παγωμάρα» της αναγκαστικής αλλαγής πέρασε στο 43ο λεπτό. Ο Μάουντ έκανε εξαιρετική κάθετη στον Χάβερτζ, εκείνος πέρασε τον Έντερσον και άνοιξε το σκορ!

Στην επανάληψη, οι «Πολίτες» πήραν τα ηνία θέλοντας να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς βέβαια ο Πεπ να πειράξει το αρχικό του σχήμα. Στο 59′ ο Ντε Μπρόινε κουτούλησε με τον Ρούντιγκερ με αποτέλεσμα να γίνει αλλαγή, χάνοντας η Σίτι το βασικό της «όπλο».

Ο Αγκουέρο πέρασε στο ματς για να βοηθήσει την ομάδα του στο τελευταίο παιχνίδι αλλά η άμυνα της Τσέλσι είχε όλες τις απαντήσεις!

Έδρα: Ντραγκάο (Πορτογαλία)

Διαιτητής: Ματέο Λαόθ

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΊΤΙ: Έντερσον – Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Ζιντσένκο – Μπερνάρντο Σίλβα (64′ Φερναντίνιο), Γκιντογκάν, Φόντεν – Ντε Μπρόινε (60′ Ζεσούς) – Μαχρέζ, Στέρλινγκ (77′ Αγκουέρο).