Hττήθηκε από τον Άρη ο Αστέρας Τρικάλων

Οριστικά στην τρίτη θέση του Βόρειου Όμιλου παραμένει ο Αστέρας Τρικάλων, ο οποίος παρότι άγγιξε το όνειρο της 2ης θέσης, ηττήθηκε τελικά από τον Άρη Θεσ/νίκης με σκορ 49-54 το απόγευμα του Σαββάτου στο Κλειστό της Μπάρας (ημίχρονο 21-29).

Με το στόχο της εισόδου στα μπαράζ να έχει επιτευχθεί, οι παίκτες του κ. Χατζή διεκδίκησαν το κάτι παραπάνω απέναντι στον Άρη, όμως το βάθος του ρόστερ του αντιπάλου και οι μικρές λεπτομέρειες του αγώνα δεν επέτρεψαν την πραγματοποίησή του. Ήταν ένας αγώνας διαφήμιση για το μπάσκετ με αμαξίδιο, που καθήλωσε τους φιλάθλους που τον παρακολούθησαν, μέχρι το τέλος του.

Στο α΄ 10λεπτο οι ομάδες ήταν ισοδύναμες στο παρκέ, με τους Αρειανούς να ξεφεύγουν στο σκορ με διαφορά 8 πόντων στο ημίχρονο.  Στο γ΄ 10λεπτο η προσπάθεια των Τρικαλινών να μειώσουν τη διαφορά στο σκόρ δεν απέδωσε, όμως οι παίκτες του Αστέρα επέμειναν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν (49-49) λίγο πριν τη λήξη του αγώνα (στο 1′ 36΄΄). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς αστόχησαν στις 2 τελευταίες επιθέσεις τους, ενώ ο Άρης ευτύχησε να αξιοποιήσει 2 από τις 3 που εκδήλωσε και να πάρει τη νίκη με το τελικό 49-54.

Επόμενο ραντεβού για τον Αστέρα το ερχόμενο Σαββατοκύριακο και πάλι στη Μπάρα με αντίπαλο τον αήττητο φέτος Μ.Αλέξανδρο.

Σκορ ανά 10λεπτο :   10-11, 21-29, 33-41 και 49-54.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Γ. Χατζής) :  Χατζής 14, Καραμπίνας, Μανώλης, Τσίπρας 8, Φιλίππου 15, Ορέστης 2 και Βλαχάβας 10.
ΑΡΗΣ (Ι. Χατζηζωγίδου) :  Καραδήμος, Βαρυτιμίδης 2,  Μαλτάς 10, Τσακιλτσίδης 2, Κεφαλάς 7, Χρυσοβέργης 5 (1), Τσιντάρης 14, Οικονόμου 6, Συμεωνίδης 2 και Βλαστός 6.