Αστέρας Τρικάλων – ΑΟ Καβάλας 58-56

Θρίλερ  το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό της Μπάρας, όπου ο Αστέρας σ΄ έναν αγώνα-διαφήμιση του μπάσκετ με αμαξίδιο κατέβαλε τον ΑΟ Καβάλας, επικρατώντας με σκορ 58-56 και έμεινε πρώτος και αήττητος στο βόρειο όμιλο με το τέλος του α΄ γύρου.
           Τί να πεί κανείς για τον αγώνα αυτό, όπου παρά το καλό ξεκίνημά τους  στο α΄ 10λεπτο, οι παίκτες του Γ.Χατζή στη συνέχεια βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ τους Καβαλιώτες μέχρι τα μέσα του 4ου 10λεπτου, Οι παίκτες της Καβάλας δικαιολόγησαν με τον πιο εμφατικό τρόπο την βαθμολογική τους θέση και αξιοποίησαν στο έπακρο τα λάθη των Τρικαλινών στο δεύτερο 10λεπτο του αγώνα.
Απ΄ την πλευρά τους οι παίκτες του Αστέρα έδειξαν χαρακτήρα και πάλεψαν τον αγώνα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.  Στο 4ο 10λεπτο έφτασαν και προσπέρασαν τους φιλοξενούμενους, κι από εκείνο το σημείο και μετά, το προβάδισμα στο σκορ άλλαζε ομάδα συνεχώς, μέχρι τη στιγμή που ο Π. Φιλίππου πέτυχε το νικητήριο 2ποντο ενάμισυ δευτερόλεπτο πριν τη λήξη του αγώνα.
          Απίστευτος αγώνας από δύο απίθανες ομάδες, που επιβεβαίωσαν την προίστορία των τελευταίων αμφίρροπων αναμετρήσεών τους. Επόμενη πρόκληση για τον Αστέρα ο εκτός έδρας αγώνας με τον ανεβασμένο φέτος Ηρόδικο Κομοτηνής το ερχόμενο Σαββατοκύριακο.
ΣΚΟΡ ΑΝΑ 10ΛΕΠΤΟ : 14-9, 21-26, 39-41 ΚΑΙ 58-56

ΓΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΑΣΤΕΡΑΣ (Χατζής): Χατζής 19, Καλαϊτζίδης, Μανώλης, Τσίπρας 6, Φιλίππου 21, Ορέστης
και Βλαχάβας 12.

ΑΟ ΚΑΒΑΛΑΣ (Αϊβαζίδης): Μασμανίδης, Χατζησάββας 13, Δομβρίδης 9, Πετράκης 8, Τσίλης 26, Τεφτερίδης