ΑΕΚ – Τρίκαλα 82-65

aek trikala basket

Παρά το σόου του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος ήταν αλάνθαστος με 5/5 δίποντα και 14 πόντους σε 7 λεπτά, η ΑΕΚ χρειάστηκε πολλά περισσότερο για ν’ απαλλαγεί από το βραχνά των Τρικάλων.

Η ομάδα του Φλεβαράκη αιφνιδίασε με το επιθετικό παιχνίδι της, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (23-20) και για να επιβληθεί η Ένωση δυνάμωσε την άμυνά της. Ιδίως στην περιφέρεια, πιέζοντας την αντίπαλη κυκλοφορία και κρατώντας τους Θεσσαλούς χωρίς σκορ για 5 λεπτά.

Από τη στιγμή δε που ο Χέρστον βοήθησε τον Μαυροκεφαλίδη των 24 πόντων με 9/9 σουτ σε 20 λεπτά, η ομάδα του Σάκοτα έφτασε ακόμη και στο +12 (38-26, 44-32). Ο Φλεβαράκης εφάρμοσε ζώνη μήπως και αλλάξει τη μορφή του αγώνα, ελέγχοντας το inside game της ΑΕΚ, τότε ήταν όμως που μπήκαν τα τρίποντα, τρία σερί (Καλαμπόκης, Ουόρεν, Χέρστον), και το 59-42 στο 26′ έδωσε στην Ένωση τη δυνατότητα να παίξει δίχως πίεση.

Τα Τρίκαλα είχαν τον Κόνγκερ να δίνει λύσεις, η αμυντική προσπάθεια ουδέποτε απέδωσε και στο 69-50 του 31’30 η ΑΕΚ είχε πλέον κλειδώσει την τρίτη νίκη της. Το ότι τα Τρίκαλα πάλεψαν και μείωσαν ήταν προς τιμήν τους.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 44-34, 66-50, 82-65

ΑΕΚ: Χέρστον 14(2), Μιλόσεβιτς 5(11ρ), Μαυροκεφαλίδης 26(9/11δ, 1/1τρ, 6ρ), Κάρτερ 2, Ουόρεν 10(2/4τρ, 14ασ), Παπαντωνίου 7, Σκραμπ 2, Σαρικόπουλος 8, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 9(3/3τρ)

Τρίκαλα: Ντάουελ, Καραθανάσης 3(1), Τσιάρας 7(1), Κόνγκερ 22(2/3τρ), Κουκουλάς 6, Καλλές, Σόκο 7(8ρ), Τσιλούλης 2, Ρόμπινσον 19(2), Καλογιαννίδης 2, Τιγκ 6(6ρ, 3ασ), Βαρυτιμιάδης