Το Καμερούν νίκησε την Βραζιλία αλλά αποκλείστηκε

Με κορυφαίο τον πολύ γνώριμο στο ελληνικό ποδόσφαιρο,Ντεβί Επασί, η αφρικανική ομάδα σημείωσε νίκη γοήτρου απέναντι στη Σελεσάο, αλλά η νίκη της Ελβετίας επί της Σερβίας την άφησε τρίτη.

Ένα γκολ στις καθυστερήσεις (90΄+3) από τον Βενσάν Αμπουμπακάρ έδωσε τέλος στην 20χρονη αναμονή του Καμερούν για μια νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Τα «Αδάμαστα Λιοντάρια» αποχαιρέτησαν με στιλ το Μουντιάλ 2022 νικώντας την επίδοξη παγκόσμια πρωταθλήτρια Βραζιλία με 1-0, στο Lusail Stadium.

Με την πρόκριση ήδη στις αποσκευές της μετά τις νίκες επί της Σερβίας και της Ελβετίας, η Βραζιλία τερμάτισε πρώτη στον 7ο όμιλο με έξι πόντους, ισόβαθμη με την Ελβετία αλλά καλύτερη στη διαφορά τερμάτων, και θα αντιμετωπίσει τη δευτεραθλήτρια του 8ου ομίλου, Νότια Κορέα.

Το Καμερούν, του οποίου η τελευταία νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο ήταν το 2002 απέναντι στη Σαουδική Αραβία, αμύνθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά «ζωντάνεψε» στις καθυστερήσεις, όταν ο Αμπουμπακάρ νίκησε κεφαλιά τον Έντερσον και ύστερα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, επειδή έβγαλε τη φανέλα του για πανηγυρισμό.

Οι Αφρικανοί, που αύριο θα πάρουν το αεροπλάνο της επιστροφής για τη Γιαουντέ, έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς και ήταν τρίτοι, αλλά θα έπαιρναν την πρόκριση αν η Σερβία ισοφάριζε τους Ελβετούς.

Εν τω μεταξύ, ένας πολύ γνώριμος στο ελληνικό κοινό ποδοσφαιριστής αναδείχθηκε ο πολυτιμότερος παίκτης (MVP) του αγώνα.

Ο λόγος για τον τερματοφύλακα της Εθνικής Καμερούν Ντεβί Επασί, ο οποίος μέχρι την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο αγωνιζόταν στον ΟΦΗ, ενώ η διαδρομή του στην Ελλάδα είχε επίσης σταθμούς σε Λαμία και Λιβαδειά (Λεβαδειακός).

Σε ολόκληρο τον αγώνα αλλά ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ο Επασί είχε «κατεβάσει ρολά» απέναντι σε μερικούς από τους καλύτερους επιθετικούς του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, κρατώντας το «μηδέν» ως το τέλος.