Τηλυκράτης – ΑΟ Τρίκαλα 2-0

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισαν οι «κυανέρυθροι» που δεν είχαν ούτε το τσαγανό, ούτε το πάθος, ούτε την λάμψη που απαιτείται να κερδίσεις τέτοια παιχνίδια.

Αν εξαιρέσει κανείς κάποια διαστήματα στο πρώτο ημίχρονο όπου έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και απείλησαν στην επανάληψη περιορίστηκαν στο να προσέχουν μην φάνε γκολ με αποτέλεσμα ο Τηλυκράτης να κερδίζει σταδιακά έδαφος και να φτάνει σε δύο γκολ προς το τέλος της αναμέτρησης.

Ο πρώην «κυανέρυθρος» Κώστας Τεγούσης ήταν αυτός που άνοιξε το γκολ με …κεφαλιά (η έκπληξη έγκειται στο γεγονός ότι είναι ιδιαίτερα βραχύσωμος) και στις καθυστερήσεις ενώ τα Τρίκαλα είχαν βγει μπροστά για να ισοφαρίσουν δέχτηκαν και δεύτερο γκολ από τον Ζδράβο.

Νωρίτερα και σε κάνα δυο περιπτώσεις ο Γκέκας είχε επέμβει σωτήρια για την ομάδα των Τρικάλων.

Η ήττα αυτή δεν φέρνει την καταστροφή αλλά κατέδειξε τις αδυναμίες της ομάδας που θα πρέπει να βελτιωθούν εν’ όψει της συνέχειας.

Το παιχνίδι

Ο Τηλυκράτης ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά και αποφασισμένα στο γήπεδο με τα Τρίκαλα αλλού να πατούν και αλλού να βρίσκονται!

Στα πέντε πρώτα κιόλας λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν μία χαμένη ευκαιρία με τον Κατσαμάγκα να σουτάρει από καλή θέση άουτ ενώ στο καπάκι κεφαλιά του Ζδράβου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Γκέκα.

Τα Τρίκαλα απάντησαν στο 9’ όταν μετά από σέντρα του Σινγκ ο Σαμαντάς δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από καλό σημείο!

Η πιο μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα ήρθε στο 16’ όταν μετά απο γύρισμα του Σινγκ ο Αλεξίου μέσα από την περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ραγιά που έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ!!!

Στο 66’ τρομεμρή επέμβαση Γκέκα σε τετ α τετ με τον Περιστέρη ο οποίος δεν μπόρεσε να τον νικήσει μέσα από την μικρή περιοχή!

Στο 81’ ο Τεγούσης μετά από σέντρα του Ζδράβου σημείωσε το 1-0 με κεφαλιά. Ο δημιουργός του γκολ έγινε εκτελεστής όταν στις καθυστερήσεις έφυγε στην κόντρα και με ασύλληπτο σουτ σημείωσε το 2-0.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Καζάνας με βοηθούς τους κ.κ. Ζαχαράτο, Βλαχοδήμο, όλοι από την Αιτωλοακαρνανία. Έδειξε κίτρινες κάρτες στους Μπελεβώνη της Λευκάδας και Σαμαντά, Λουκά του ΑΟΤ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τηλυκράτης Λευκάδας (Γιώργος Κατηφόρης): Ραγιάς, Μπεκατώρος, Λαζαρίδης, Τεγούσης, Περιστέρης (88’ Παβλόφ), Σαλπιγγίδης (69’ Τουρλίδας), Κατσαμάγκας (88’ Λυρτζής), Παπανίκου, Σκιαδάς, Μπελεβώνης (81’ Μπαρλαγιάννης), Ζδράβος

ΑΟ Τρίκαλα (Νίκος Μανούρας): Γκέκας, Σκούπρας, Σινγκ, Γιάννης Σκόνδρας, Κωστόπουλος, Σαμαντάς (74’ Πατρώνης), Αμπντελά (86’ Μπραντίτσας), Λουκάς (61’ Βλιώρας), Νίκος Σκόνδρας, Κατσαντώνης, Αλεξίου.