Θρίαμβος του Τσιτσιπά στο Μόντε Κάρλο

Ο Έλληνας τενίστας νίκησε με 2-0 σετ τον Αντρέι Ρούμπλεφ στον τελικό και πανηγύρισε τον πρώτο τίτλο της καριέρας του σε 1001άρι τουρνουά.

Ο 22χρονος πρωταθλητής ήταν κυρίαρχος από το ξεκίνημα του αγώνακαι με 6-3, 6-3 πήρε ρεβάνς από τον Ρώσο για την απώλεια στον τελικό του Αμβούργου τον περασμένο Σεπτέμβριο, ολοκληρώνοντας τους αγώνες του στο Πριγκιπάτο χωρίς να χάσει ούτε σετ και προσθέτοντας άλλους 1.000 βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη.

Ο 6ος επαγγελματικός τίτλος (επί συνόλου 14 τελικών) για τον Τσιτσιπά και ο πρώτος στο τρέχον έτος ήρθε με μία ακόμη πειστική εμφάνιση απέναντι σε έναν εξαιρετικό τενίστα και ιδιαίτερα φορμαρισμένο από την έναρξη της περιόδου.

Πριν τον τελικό του Μόντε Κάρλο ο κορυφαίος τενίστας όλων των εποχών στην Ελλάδα μετρούσε 4 κατακτήσεις τουρνουά της σειράς ATP 250, σε Μασαλία (δύο φορές), Στοκχόλμη και Εστορίλ, καθώς και τον τίτλο στο τελικό τουρνουά ATP Finals του 2019, στο Λονδίνο.

REUTERS/ERIC GAILLARD

Γνωρίζοντας εξαρχής το πόσο δύσκολο έργο θα είχε απέναντι στον Ρούμπλεφ, ο οποίος είχε αποκλείσει στα προημιτελικά τον «βασιλιά στο χώμα», Ράφαελ Ναδάλ, ο Τσιτσιπάς μπήκε πολύ συγκεντρωμένος και με το… καλημέρα του τελικού, προηγήθηκε 3-0! Στη συνέχεια κράτησε με άνεση τα σερβίς του κι έφτασε στο 1-0 με 6-3.

Στο δεύτερο σετ, αν και ο Τσιτσιπάς έκανε ξανά break νωρίς (2-1), ο Ρούμπλεφ ήταν πιο ανταγωνιστικός και πίεσε τον Έλληνα πρωταθλητή, που, όμως, με μεγάλη ωριμότητα απέφυγε τα εύκολα λάθη και διατήρησε το προβάδισμα.

Αν και… ζορίστηκε στο 8ο game του δεύτερου σετ κράτησε το σερβίς του και έκλεισε πανηγυρικά με νέο break τον τελικό (6-3).

Ήταν ο δεύτερος τελικός μεταξύ των δύο παικτών, με τον Τσιτσιπά να παίρνει τη ρεβάνς για την ήττα του πέρυσι στο Αμβούργο και ταυτόχρονα να παίρνει το «πάνω χέρι στις μεταξύ τους αναμετρήσεις (4-3).