Τεράστια πρόκριση Τσιτσιπά στους «8» της Μελβούρνης

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έγινε σήμερα (24/1) ο «ήλιος» που ζεσταίνει τη χιονισμένη Ελλάδα, καθώς με μια πολύ μεγάλη ανατροπή νίκησε στα πέντε σετ τον Αμερικανό Τέιλορ Φριτζ κι εξασφάλισε την παρουσία του στα προημιτελικά του Australian Open.

Το Νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης έδωσε λυσσώδη μάχη 3 ωρών και 23 λεπτών με τον φορμαρισμένο αντίπαλό του, κι αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ με 0-1 και 1-2 σετ, κατόρθωσε βγάζοντας ψυχραιμία, ποιότητα και επιμονή να ανατρέψει την κατάσταση.

Ο Φριτζ προηγήθηκε κατακτώντας το πρώτο σετ με 6-4, ο Έλληνας πρωταθλητής απάντησε με τον ίδιο τρόπο και σκορ, ο αμερικανός πήρε το τρίτο σετ επίσης με 6-4, για να ισοφαρίσει εκ νέου ο Τσιτσιπάς (6-3) και να φτάσει στη νίκη κάνοντας δικό του το πέμπτο σετ με 6-4.

Ιταλικό εμπόδιο στο δρόμο για την τετράδα

Στα προημιτελικά του Australian Open, όπου βρίσκεται για τρίτη φορά τα τελευταία τέσσερα χρόνια, ο Στέφανος Τσιτσιπάς, θα αντιμετωπίσει τον Ιταλό Γιανίκ Σίνερ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος δεν έχει ηττηθεί ποτέ σε προημιτελικό γκραν σλαμ καθώς μετρά 4/4, με δύο νίκες στην Αυστραλία κι άλλες στο Παρίσι (Ρολάν Γκαρός), έχει συναντηθεί τρεις φορές με τον 20χρονο Ιταλό στο πλαίσιο του ATP Tour, με τον Tsitsifast να προηγείται με 2-1 νίκες.

Και οι τρεις συναντήσεις τους ήταν σε χωμάτινη επιφάνεια, δύο φορές στη Ρώμη και μία -η πιο πρόσφατη- πέρυσι στον ημιτελικό της Βαρκελώνης, όπου ο Τσιτσιπάς επικράτησε με 6-3, 6-3.

Ο Ιταλός έφτασε στην οκτάδα χάνοντας μόνο ένα σετ (από τον Ιάπωνα Ντάνιελ στον 3ο γύρο), ενώ στους «16» απέκλεισε τον Αυστραλό Αλεξ Ντε Μινάουρ με 7-6, 6-3, 6-4. Είναι η πρώτη φορά που φτάνει στα προημιτελικά του Australian Open, κάτι που έχει καταφέρει στο παρελθόν (2020) στο Ρολάν Γκαρός.

Δύσκολος ο Φριτζ, ανώτερος ο Στέφανος

Ως προς το αγωνιστικό σκέλος, ο Αμερικανός είχε για όπλο το σερβίς, ενώ ο Τσιτσιπάς δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός, ιδιαίτερα στο δεύτερο σερβίς. Ο Φριτζ έχασε δύο break point στο 2-2 του πρώτου σετ, αλλά τελικά πέτυχε το «σπάσιμο» λίγο αργότερα (4-3) και κράτησε εύκολα το προβάδισμα, φτάνοντας στο 6-4.

Στο 2ο σετ ο Έλληνας εκμεταλλεύθηκε την ευκαιρία του στο τελείωμα, όταν δύο συνεχή και αβίαστα λάθη του Αμερικανού έδωσαν την ευκαιρία στον Τσιτσιπά να κάνει το 6-4 και να ισοφαρίσει.

Στο τρίτο σετ ο Φριτζ ήταν ξανά ανώτερος, έφτασε συνολικά σε δέκα break points (σε τρία διαφορετικά γκέιμ) και τελικά «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου στο 7ο γκέιμ (4-3). Ο Τσιτσιπάς έσωσε τρία σετ μπολ στο δικό του σερβίς και μείωσε σε 5-4, αλλά ο Φριτζ πήρε εύκολα το επόμενο γκέιμ και έκλεισε το σετ με 6-4.

Το τέταρτο σετ κρίθηκε στα δύο τελευταία γκέιμ. Όπως και στο δεύτερο, ο Φριτζ έκανε δύο μαζεμένα λάθη σε αποφασιστικό σημείο και έδωσε την ευκαιρία στον Τσιτσιπά να κάνει το break και να προηγηθεί 5-3.

Στο σερβίς του, ο Έλληνας τενίστας βρέθηκε να χάνει 15-40, αλλά με τέσσερις διαδοχικούς κερδισμένους πόντους (τρεις winners κι έναν άσο) έκανε το 6-3 και έστειλε το παιχνίδι σε πέμπτο σετ.

Εκεί ο Στέφανος φρόντισε να κρατάει το σερβίς του και περίμενε την ευκαιρία του. Τη βρήκε στο 4-4, όταν και πάλι ο Αμερικανός έκανε καθοριστικά λάθη, μεταξύ των οποίων ένα double fault. Στο δεύτερο break point ο Τσιτσιπάς «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου του και αμέσως μετά έκλεισε σετ και αγώνα