Συμμετοχή σε δύο αγώνες με νέες επιτυχίες για τους ποδηλάτες του Π.Σ. Τρικάλων

Με τρία μετάλλια, πολλές ποδηλατικές εμπειρίες και έντονο συναγωνισμό στους αγώνες που συμμετείχαν οι Τρικαλινοί ποδηλάτες μας.

Την περασμένη Κυριακή 17 Απριλίου,ο Π.Ο. Καρδίτσας διοργάνωσε ποδηλατικό αγώνα για μικρές κατηγορίες, στην μνήμη του Τρικαλινού ποδηλάτη Βασίλη Ευσταθίου. Ο αγώνας ήταν τύπου σιρκουί και διεξήχθη στην  αναρυθμιστική μικρή λίμνη πλησίον του χωριού Μητρόπολη Καρδίτσας.  Ο  Π.Σ.Τρικάλων συμμετείχε με 7 αθλητές – αθλήτριες από την ποδηλατική ακαδημία της πόλης μας. Οι αγωνιζόμενοι έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και παρά τον βροχερό καιρό στάθηκαν άξιοι των προσδοκιών τους.

Στην κατηγορία Μίνι μεγάλα αγόρια:Ο Ρωμανός Καλατζής κατέκτησε την 2η θέση και ο Χρήστος Ντίνας την 4η. Οι αγωνιστικές εμπειρίες που κέρδισαν όμως και οι δύο, ήταν ποιο σημαντικές από τις επιτυχίες τους.

Στην κατηγορία Παμπαίδων:Ο Αλέξανδρος Νικολός Κατέκτησε την 3η θέση και ακόμη ένα μετάλλιο για την ομάδα. Ο Ορέστης Μαγαλιός βρέθηκε στην 7η θέση του αγώνα.

Στην κοινή κατηγορία κορασίδων – παγκορασίδων:Η Εύα Ντάκου τερμάτισε 5η (2η κορασίδα) και η Κέλλυ Σούλιου 8η (4η κορασίδα).

Στην κατηγορία παίδων: Ο Ντίνος Ζιντζόβας τερμάτισε στην 4η θέση χάνοντας το μετάλλιο για λίγο.

Στην Χαλκιδική και συγκεκριμένα στην Καλλιθέα διοργανώθηκε το πανελλήνιο πρωτάθλημα δρόμου για την κατηγορία των εφήβων .  Την Παρασκευή 15/4/2022 είχαμε την ατομική χρονομέτρηση (17 χιλιομέτρων) και το Σάββατο 16/4/2022 τον αγώνα αντοχής (120 χιλιομέτρων).

Ο Π.Σ.Τρικάλων συμμετείχε με τρεις έφηβους ποδηλάτες: Λαγός Περικλής, Τσατσαρώνης Κων/νος και Σιδέρης Δημήτρης. Οι αθλητές μας λόγο φόρτου μαθημάτων στο λύκειο, δεν είχαν την δυνατότητα να προπονηθούν όσο χρειαζόταν με αποτέλεσμα να αγωνιστούν περισσότερο για την συμμετοχή τους σε αυτό το πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Στην ατομική χρονομέτρηση: Ο Περικλής λαγός βρέθηκε στην 11η θέση, Ο Κώστας Τσατσαρώνης στην 15ηκαι ο Δημήτρης Σιδέρης στην 20η .

Στον αγώνα αντοχής 120 χιλιομέτρων συμμετείχε μόνο ο Περικλής Λαγός, ο οποίος λίγο έλειψε να κάνει το θαύμα και να βρεθεί με ακόμη ένα πανελλήνιο μετάλλιο στην συλλογή του. Περίπου στην μέση της διαδρομής στο 60ο χιλιόμετρο και στο τελείωμα της μεγάλης ανάβασης του αγώνα, ο Περικλής αποσπάστηκε με άλλους δύο ποδηλάτες μπροστά από το κυρίως γκρουπ  με δύο λεπτά διαφορά. Σε έναν αγώνα 120 χιλιομέτρων όμως μια τέτοια διαφορά είναι εύθραυστη αφού περίπου 50 χλμ πριν τον τερματισμό το κυρίως γκρουπ έφτασε τους πρωτοπόρους. Ο Περικλής τελικά τερμάτισε στην 10η θέση του πανελληνίου πρωταθλήματος.

Πολλά συγχαρητήρια για τις προσπάθειες όλων των αθλητών που αγωνίστηκαν.

Ευχαριστούμε στους χορηγούς της ομάδας μας, αφού μέσα από την οικονομική τους στήριξη μπορούμε και συνεχίζουμε την ανάπτυξη της ποδηλασίας στην πόλη μας.

ΟΡΘΟΠΕΤΑΛΙΑ (ποδηλατικό κατάστημα Λάρισας),  Πρατήρια Υγρών Καυσίμων ΕΛΙΝ (αφοί Κουτσιβέτα), Κηποδημιουργίες (ΚΟΙΝ.ΣΕΠ ΤΡΙΚΑΛΩΝ), Μάντζιος Παναγιώτης (τεχνική εταιρία), PROMIST (ασφάλειες), Δ.ΓΕΩΡΓΑΛΗΣ (Ολυμπιονίκης ποδηλασίας),  3G (ψηφιακές εκτυπώσεις),  ΕΦΗ ΠΑΛΑΤΟΥ (φυσιοθεραπεία – βελονισμός), LA FARM (γαλακτοκομικά).

Ευχαριστούμε επίσης  τους γονείς των αθλητών που βοηθούν τα παιδιά τους να προχωρήσουν σε αυτό το δύσκολο, επίπονο, αλλά και μαγευτικό άθλημα που επέλεξαν. Με αυτό τον τρόπο βοηθάνε έμμεσα και όλη την ομάδα.

Οι εγγραφές στην ποδηλατική ακαδημία άρχισαν!

Αν θέλεις να ασχοληθείς με ένα από τα ομορφότερα αθλήματα στον κόσμο, αν σου αρέσει να γυμνάζεσαι μέσα στην φύση, αν σου αρέσει η οδήγηση σε ποδηλατικά μονοπάτια, τότε τα μόνα  πράγματα που θα χρειαστείς είναι ένα κράνος  το ποδήλατό σου και όρεξη για πολλές βόλτες.