Στις καθυστερήσεις η ισοπαλία (1-1) του ΠΑΟΚ με τη Ριέκα

Με αυτογκόλ του Γκάλεσιτς στις καθυστερήσεις ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 στην Τούμπα με τη Ριέκα στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ του Conference League.

Στη ρεβάνς της Κροατίας, σε μία εβδομάδα, ο «Δικέφαλος» θέλει απλώς νίκη με οποιοδήποτε σκορ για την πρόκριση.

Η Ριέκα είχε ανοίξει το σκορ στο 33ο λεπτό, όταν ο Μπίσεσβαρ έχασε τη μπάλα στον χώρο του κέντρου και Λεπινίτσα με σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, όμως οι Κροάτες ήταν πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθτο 15ο λεπτό ο ΠΑΟΚ, η Ριέκα, ωστόσο, ήταν αυτή που με δύο αντεπιθέσεις, στην πορεία, απείλησε και κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Γεγονός που της επέτρεψε να φύγει στα αποδυτήρια, για το ημίχρονο, προηγούμενη στο σκορ.

Στο 17΄ ο Τόμετσακ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Βιεϊρίνια, αλλά τα αντανακλαστικά του τερματοφύλα των «ασπρόμαυρων» λειτούργησαν άψογα και με το ένα χέρι έδιωξε σε κόρνερ.

Στη δεύτερη ευκαιρία της Ριέκα δεν αστόχησε. Στο 33΄ ο Μπίσεσβαρ έχασε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, λάθος που εκμεταλλεύτηκαν οι Κροάτες και ο Λεπινίτσα έκανε το 0-1.

Πιεστικός στο πρώτο εικοσάλεπτο της επανάληψης, ο ΠΑΟΚ έγινε απειλητικός μπροστά στα καρέ της Ριέκα, χωρίς, όμως να σκοράρει.

Στο 79ο λεπτό το σουτ του Κούτσια μπλόκαρε ο τερματοφύλας της Ριέκα, ενώ στο 81΄ και στο 89΄  με κεφαλιές, οι Σφιντέρσκι και Σβαμπ, δεν βρήκαν εκ νέου στόχο.

Η λύτρωση για τον ΠΑΟΚ ήρθε στην τελευταία φάση του ματς. Οι «ασπρόμαυροι» εκτέλεσαν κόρνερ από τα αριστερά και ο Γκάλεσιτς, με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.