Στα προημιτελικά του Ρολάν Γκαρός ο Τσιτσιπάς

Ο κορυφαίος Ελληνας τενίστας επικράτησε 3-0 σετ του Καρένιο Μπούστα

Ασταμάτητος ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του στο Rolland Garros καθώς κυριάρχησε ολοκληρωτικά στη μάχη με τον Ισπανό Καρένιο Μπούστα. Ο κορυφαίος Ελληνας τενίστας, νούμερο 5 στον κόσμο, επικράτησε με 3-0 σετ (6-3, 6-2, 7-5) έπειτα από 2 ώρες και 9 λεπτά, και έβαλε πλώρη για την οχτάδα του γαλλικού όπεν, όπου περιμένει (κατά πάσα πιθανότητα) τον εξαιρετικά επικίνδυνο Ρώσο, νούμερο 2 στην παγκόσμια κατάταξη, Ντανίλ Μεντβέντεφ. Ο Τσιτσιπάς πέρασε στους προημιτελικούς του Roland Garros για δεύτερη σερί χρονιά και φυσικά ευελπιστεί να φτάσει ακόμη ψηλότερα, γιατί όχι και στον τελικό!

Ο Τσιτσιπάς άρχισε εξαιρετικά το παιχνίδι και έκανε μπρέικ στον Καρένιο Μπούστα μόλις στο δεύτερο γκέιμ (2-0). Κι αφού διατήρησε, εύκολα ή δύσκολα, το σερβίς του μέχρι τέλους πήρε το πρώτο σετ με 6-3 έπειτα 43 λεπτά.

Κυρίαρχος στο κορτ ο Τσιτσιπάς

Το δεύτερο σετ ήταν ακόμη πιο εύκολη υπόθεση για τον Τσιτσιπά, ο οποίος άρχισε ξανά με μπρέικ στον αντίπαλό του, έσπασε για δεύτερη σερί φορά το σερβίς του αντιπάλου του, βρέθηκε εύκολα στο 4-0 και καθάρισε το σετ με συνοπτικές διαδικασίες με 6-2 μετά από 32 λεπτά.

Στο τρίτο σετ, ο Καρένιο Μπούστα έκανε ό,τι μπορούσε για να μείνει μέσα στη διεκδίκηση του αγώνα. Εκανε το πρώτο μπρέικ στον Τσιτσιπά, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 1-4, όμως ο Ελληνας πρωταθλητής έκανε τρομερή αντεπίθεση. Απάντησε με μπρέικ για το 3-4, κράτησε το σερβίς του με νύχια και με δόντια και στο καθοριστικό ενδέκατο γκέιμ έκανε ξανά μπρέικ για το 6-5, προτού κλείσει το σετ και το παιχνίδι στο σερβίς του με 7-5 μετά από 54 λεπτά.