Σπουδαία νίκη ο ΑΟΤ στον Αμπελώνα

Σημαντική νίκη στην έδρα του Αμπελώνα ομάδα που βρίσκεται στην 2η θέση της Βαθμολογίας σημείωσε ο Α Ο Τρίκαλα, με σκορ 64-54. Μια νίκη η οποία δίνει ψυχολογία για τη συνέχεια και με στόχο τα πλέι οφ του ομίλου. Η ομάδα του Αμπελώνα πάντως έχει την διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας καθώς είχε επικρατήσει στο πρώτο παιχνίδι με 74-58.
Με έμφαση κυρίως στην άμυνα, η ομάδα των Τρικάλων πήγε το ματς σε χαμηλό σκορ , προηγήθηκε από το ημίχρονο και μετά και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα.
Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, βρήκε ρυθμό ο ΑΟΤ στη συνέχεια και τελείωσε προηγούμενος στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο έγινε ένα κλειστό και δυνατό ματς και με ψυχραιμία στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του ΑΟΤ σε καθοριστικά σημεία του αγώνα πήραν τη νίκη. Κανείς παίκτης δεν υστέρησε και όλοι έπαιξαν σωστά τους ρόλους τους.

Δεκάλεπτα: 18-11, 32-34, 41-46, 54-64

Α Ο Τρίκαλα (Παναγιώτου) Λεπενιώτης 23 (1),Γκαντιάς 11, Μπέφας, Τόλλιος, Απέργης 7, Ούτος, Νικόπουλος 6 (1), Σοφικίτης, Διαλεσιώτης, Φούντας 14 (1), Μερίτσης 3 (1).

Επόμενο παιχνίδι με τους Δαναούς στο Δημοτικό κλειστό το Σάββατο 15 Φεβρουαρίου.