Σε φινάλε “θρίλερ” μεγάλη νίκη οι Δαναοί 61-60 τον ΓΣ Βόλου (βίντεο)

Παιχνίδι για γερά νεύρα και με φινάλε “θρίλερ” διεξήχθη στο κλειστό της Μπάρας ανάμεσα στους Δαναούς και τον ΓΣ Βόλου για την 5η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Ο αγώνας είχε απίστευτο τέλος με τους Δαναούς νικητές στον πόντο αν και δευτερόλεπτα πριν την λήξη ο ΓΣ Βόλου κράταγε τη νίκη στα χέρια του.
Οι φιλοξενούμενοι, 12 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος ήταν μπροστά με 4 πόντους (56-60). Ο Δουβλαντώνης για τους Δαναούς έβαλε δίποντο και πήρε και φάουλ αλλά έχασε την βολή και το ματς στο 58-60. Στην αστοχία της βολής του Δουβλαντώνη ο πιο μικρός παίκτης των Δαναών ο 16χρονος Μπαμπαλής διεκδίκησε το ριμπάουντ αναγκάζοντας τον αντίπαλό του να βγάλει την μπάλα εκτός και επίθεση για τους Δαναούς. Στην επαναφορά ο Δουβλαντώνης αστόχησε στο σουτ αλλά ήρθε ο Δροσόπουλος με ένα εκπληκτικό φόλοου στα 5΄΄ πριν το τέλος να κάνει το 60-60 και να πάρει και φάουλ. Ευστόχησε και έδωσε μια τεράστια νίκη στην ομάδα των Δαναών σε ένα απίστευτο σε εξέλιξη ματς.
Ένα … χαμένο στα τελευταία δευτερόλεπτα παιχνίδι το οποίο όμως οι παίκτες των Δαναών δεν παράτησαν , το πάλεψαν και δικαιώθηκαν κάνοντας πολύ μεγάλη ανατροπή σε ελάχιστο χρόνο.

Προηγήθηκαν ο Δαναοί στην πρώτη περίοδο, καλύτεροι και πιο εύστοχοι οι του ΓΣ Βόλου στην δεύτερη περίοδο έκαναν ένα σκορ 10-19, ανέκαμψαν οι Δαναοί στην τρίτη περίοδο με σκορ 21-12 υπέρ τους και η τελευταία περίοδος ήταν θρίλερ με σκορ 15-11 υπέρ του ΓΣ Βόλου αλλά το ματς να το κερδίζουν στον πόντο οι Δαναοί.

Δεκάλεπτα 19-14, 29-33, 50-45, 61-60

ΑΣ Δαναοί (Τσίμας) Δροσόπουλος 7, Δουβλαντώνης 13 (1), Πολύζος 5 (1), Ντούρβας 1, Ζαχόπουλος 17, Σοφικίτης 6, Ντούλας 4, Πιτσαρής 8, Σδράκας, Μπαμπαλής, Παπαϊωάνου.

ΓΣ Βόλου: (Τύμπας ) Καραφέρης, Χροναίος 18 (1), Μαστέλος, Κορτέσης 3 (1), Χατζόπουλος 12 (2), Γιαννιώτης 12 (2), Κυριαζής 4, Τσίρος 11 (1)