Προβάδισμα για τα φαβορί

Με… φεστιβάλ γκολ έμοιαζαν οι χθεσινοί πρώτοι προημιτελικοί του Κυπέλλου Ελλάδος, αφού σε τρεις αγώνες σημειώθηκαν 16 γκολ. Πρώτα η ΑΕΚ επικράτησε του Βόλου με 4-2, στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ της Λαμίας με 5-2 και τέλος ο Ολυμπιακός με το… φτωχό 2-1 νίκησε τον Αρη, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό.

Πολυβόλο μπροστά αλλά με άμυνα… σουρωτήρι, η ΑΕΚ με μυθική ανατροπή και 4 γκολ μέσα σε μόλις 11 λεπτά, νίκησε στο ΟΑΚΑ 4-2 τον Βόλο και είναι πλέον ξεκάθαρο φαβορί για πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου, αρκεί να μην εμφανίσει και στη ρεβάνς τα ίδια αμυντικά προβλήματα. Αν τα επαναλάβει, θα περάσει δύσκολες στιγμές απέναντι σε μια ομάδα που παίζει ανοικτά και πέρα από τα δύο γκολ που πέτυχε, είχε κι άλλες ευκαιρίες για να πάει με καλύτερο σκορ και περισσότερες ελπίδες στη ρεβάνς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Δουβίκα στο 14΄, η ΑΕΚ απάντησε με απανωτά πυρά (25΄ Μάνταλος, 29΄, 32΄ Τάνκοβιτς, 36΄ πέν. Ολιβέιρα), για να κλείσει το σκορ στο 57΄ ο Μήτογλου.

Μικρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο «Βικελίδης» πήρε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 2-1 του Αρη στο «Καραϊσκάκη». Ολα στο Φάληρο κρίθηκαν στα πρώτα 14 λεπτά της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός με τον Παπασταθόπουλο και τον Λαλά να είναι στο αρχικό σχήμα, προηγήθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Χασάν, όμως δύο λεπτά μετά ο Μπα με αυτογκόλ, έπειτα από γύρισμα του Μάνου, ισοφάρισε άθελά του για τον Αρη. Ο Χασάν ήταν αυτός που έδωσε ξανά το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» με προβολή, ύστερα από σέντρα του Χολέμπας στο 14ο λεπτό. Ο Μήτρογλου επέστρεψε ως αντίπαλος στο «Καραϊσκάκη», καθώς μπήκε αλλαγή στο 70ό λεπτό.

Νωρίτερα στην Τούμπα, η Λαμία έβαλε δύσκολα για ένα ημίχρονο στον ΠΑΟΚ, ο οποίος όμως ξέσπασε στο δεύτερο 45λεπτο και πήρε τελικά αποτέλεσμα πρόκρισης επικρατώντας με 5-2. Μπορεί ο Τζόλης να πέτυχε δύο γκολ, αλλά ο παίκτης που άλλαξε τη ροή του αγώνα ήταν ο Μάικλ Κρμέντσικ. Μάλιστα, μετά το τέλος του προημιτελικού, αποκάλυψε ότι ο μάνατζέρ του είναι σε επαφές με τον ΠΑΟΚ, προκειμένου να συνεχίσει και μετά το καλοκαίρι στην ομάδα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Τζόλη στο 6ο λεπτό, όμως η Λαμία ισοφάρισε πέντε λεπτά αργότερα με τον Αντέτζο. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε κεφάλι στο σκορ στο 16΄ με τον Σβαμπ, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν πάλι απάντηση με τον Μπεχαράνο στο 24΄. Στο δεύτερο μέρος, η είσοδος του Κρμέντσικ και του Ελ Καντουρί άλλαξε την εικόνα του ΠΑΟΚ, που «χτύπησε» τρεις φορές. Ο Τζόλης στο 67΄, ο Ροντρίγκο με πολύ όμορφο σουτ στο 82΄ και ο Κρμέντσικ στο 87΄ μετέτρεψαν μια αγχωτική στο ξεκίνημά της βραδιά, σε σχεδόν σίγουρη παρουσία στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Σήμερα ο Παναθηναϊκός

Παρά τη σημασία που έχει για τον Παναθηναϊκό μια καλή πορεία στο Κύπελλο, ο Λάζλο Μπόλονι επέλεξε να αφήσει στην Αθήνα πέντε βασικούς του παίκτες και να εμπιστευθεί στον σημερινό (15.00) πρώτο αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα παίκτες που έρχονται συνήθως από τον πάγκο. Πέρα από τους Σένκεφελντ, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνες και Καμπετσή που είχαν ενημερωθεί από την Τρίτη ότι δεν θα ταξιδέψουν στα Ιωάννινα, εκτός αποστολής έμεινε και ο Διούδης λόγω ενοχλήσεων στη μέση. Τη θέση του στην ενδεκάδα θα πάρει ο Ξενόπουλος και στην αποστολή ο 19χρονος Χρήστος Χατζηγιαννάκης. Θέση βασικού διεκδικούν (και λογικά θα πάρουν) και οι τρεις νεοφερμένοι, Σανκαρέ, Νιάς και Ενμπαγκοτό.