Πήρε το θεσσαλικό ντέρμπι και πάτησε κορυφή ο Α.Ο.Τ!

Νικητές του θεσσαλικού ντέρμπι ήταν τα Τρίκαλα, καθώς κατάφεραν να επικρατήσουν με 1-0 του Απόλλωνα Λάρισας και να σκαρφαλώσουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί οι οποίοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, θέλοντας να βρουν το γρήγορο γκολ. Ωστόσο στο 24’ η πρώτη μεγάλη ευκαιρία άνηκε για τον Απόλλωνα Λάρισας.

Ο Λίταινας εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Γιακουμής με εντυπωσιακή επέμβαση, αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα. Τα Τρικαλα τρία λεπτά αργότερα βρήκαν δίχτυα με τον Αθανασιάδη αλλά το γκολ του έμπειρου επιθετικού δεν μέτρησε για οφσάιντ.

Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα και με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου τα Τρίκαλα βρήκαν δίχτυα. Ο Σταματής έκανε την επέλαση από τα αριστερά, σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην εστία του Γλύκου για το 1-0.

Μετά το γκολ τα Τρίκαλα ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα. Στο 67’ ζήτησαν πέναλτι σε τράβηγμα στον Ευθυμίου μέσα στην περιοχή, ωστόσο ο ρέφερι δεν είδε κάποιο αντικανονικό μαρκάρισμα και έδωσε συνέχεια στο ματς.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος κι έτσι η ομάδα των Τρικάλων μετά από αυτή τη νίκη σκαρφάλωσαν στην κορυφή της βαθμολογίας, με 4 βαθμούς.

ΑΟ Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Νιάρος, Πιαστόπουλος, Σουλιώτης, Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Παπαγεωργίου, Πέλκας, Ντιαλόσι, Σταματής, Αλμπάνης.

Απόλλων Λάρισας (Γιάννης Μάγγος): Γλύκος, Γκόλιας, Καρρίκι, Μόρας, Σκούπρα, Λίταινας, Μπάλλας, Χατζής, Τζοβάρας, Αθανασιάδης, Μπαστιάνος.