Πάρτι του Ολυμπιακού, διέλυσε με 3-0 την Μπράγκα

Ιδανική πρεμιέρα για τους «ερυθρολεύκους » στο Europa League, καθώς νίκησαν με εξαιρετική εμφάνιση τους Πορτογάλους, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ελ Καμπί.

Αποδίδοντας ανά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο, ο Ολυμπιακός νίκησε την Μπράγκα με 3-0 απόψε στο Φάληρο και ξεκίνησε ιδανικά την παρουσία του στη League phase του Europa League.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, μοιρασμένο, χωρίς τις μεγάλες στιγμές. Ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά με τον Έσε στο 31′ αλλά ο Ματέους έδιωξε σε κόρνερ.

Στο τελευταίο κομμάτι του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έγιναν πιο πιεστικοί και η υπεροχή τους καρποφόρησε στο 45′ και ενώ στο 41′ ο Τζολάκης έκανε μια σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Όρτα.

Ο ίδιος παίκτης που πέρσι φόρεσε την φανέλα των Πειραιωτών, έκανε πολύ μεγάλο λάθος, ο Ζέλσον έκλεψε, πάσαρε στον Ελ Καμπί και ο Μαροκινός… killer άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η εκκίνηση ήταν η ιδανική για τους Κυπελλούχους του περσινού Conference League. Στο 53′ ο Ροντινέι έκλεψε την μπάλα, πάσαρε στον χώρο και ο Έσε έγραψε το 2-0!

Το ”Καραϊσκάκης” είχε πάρει… φωτιά και στο 59′ ήρθε και το τρίτο γκολ, όταν ο Ροντινέι βρήκε τον Ελ Καμπί και εκείνος πέτυχε το 3-0… καθαρίζοντας το παιχνίδι για τους Πειραιώτες.

Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να κάνει διαχείριση του σκορ και να φτάνει εύκολα στο ζητούμενο της νίκης