ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-1: Κυρίαρχος ο Δικέφαλος, τυχεροί και κερδισμένοι οι Πειραιώτες

Ο ΠΑΟΚ ήταν σαφώς ανώτερος από τον Ολυμπιακό αλλά το ντέρμπι έληξε ισόπαλο 1-1 στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ ήταν κυριαρχικός στο εξ αναβολής ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, τον έπαιξε στο μισό γήπεδο καθόλη τη διάρκεια του β’ ημιχρόνου αλλά δεν κατόρθωσε να τον νικήσει (1-1) καθώς ένα γκολ του Μπα που ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα στο 77′, έσωσε τους «ερυθρόλευκους» από τη διαφαινόμενη ήττα. Είχαν προηγηθεί το τέρμα του Ινγκασον που έβαλε τον Δικέφαλο μπροστά στο σκορ στο 51′,  αμέτρητες τελικές προσπάθειες από την ομάδα του Γκαρσία, που στο φινάλε δεν είχε και την τύχη με το μέρος της καθώς στις καθυστερήσεις (93′) ο κεραυνός του Τζόλη αντί για τα δίχτυα, τράνταξε το δοκάρι του Σα.

Ο ΠΑΟΚ, που είχε 17 τελικές αντί μόλις 6 του Ολυμπιακού, έμεινε με τις εντυπώσεις και την εξαιρετική εμφάνιση που πραγματοποίησε κυριαρχώντας ολοκληρωτικά στο γήπεδο, αλλά οι Πειραιώτες που ουσιαστικά έπαιξαν για να μην χάσουν, πήραν τελικά το επιθυμητό αποτέλεσμα και διατήρησαν τη διαφορά τους από τον Δικέφαλο στο +10, ενώ παρέμειναν και αήττητοι στη Super League έπειτα από 16 αγωνιστικές.