ΠΑΟΚ: Άγγιξε την πρόκριση κόντρα στον Άγιαξ

Ο τρίτος ημιτελικός του Champions League μεταξύ Άγιαξ και ΠΑΟΚ έληξε άδοξα για τον πρωταθλητή Ελλάδος, ο οποίος είδε την έξοδό του από τη διοργάνωση, υστερώντας 5-4 στο μεταξύ τους συνολικό σκορ. Έτσι ο Άγιαξ συνεχίζει, ωστόσο όπως φαίνεται στο στοίχημα Τσάμπιονς Λιγκ της bwin φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου παραμένουν Μάντσεστερ Σίτι, Μπαρτσελόνα, Λίβερπουλ, Γιουβέντους και Ρεάλ Μαδρίτης· ομάδες με κορυφαία ιστορία σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο.

Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση του Δικεφάλου στον τρίτο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ, αφού κοίταξε τον Αίαντα στα μάτια και διεκδίκησε την πρόκριση έως το τελευταίο λεπτό. Ωστόσο, οι παίκτες είχαν παράπονα από τη διαιτησία του Άγγλου Πάουσον, ο οποίος χρέωσε στον ΠΑΟΚ τρία πέναλτι.

Σε μια νύχτα, όπου οι πρώην πρωταθλητές Ευρώπης, Πόρτο και Σέλτικ αποκλείστηκαν από τις Κρασνοντάρ και Κλουζ αντίστοιχα, ο Άγιαξ έφτασε ένα βήμα πριν τον αποκλεισμό όταν ο πρώην παίκτης του, Ντιέγκο Μπίσεσβαρ σκόραρε για τον ΠΑΟΚ στο 23ο λεπτό δίνοντας του προβάδισμα με 3-2 στο συνολικό μεταξύ τους σκορ.

Ο αρχηγός του Άγιαξ, Ντούσαν Τάντιτς, έχασε ένα πέναλτι, αλλά ισοφάρισε το σκορ αμέσως μετά με ένα δεύτερο. Με την κεφαλιά του Νικολάς Ταλιαφίκο στο 79’ η ολλανδική ομάδα πέρασε τελικά μπροστά, ενώ λίγο αργότερα ο φυσικός τρόπος παιχνιδιού του ΠΑΟΚ χάρισε στον Άγιαξ ένα τρίτο πέναλτι το οποίο εκτέλεσε επιτυχημένα ο Τάντιτς.

Στις καθυστερήσεις, ο Μπίσεσβαρ πέτυχε ένα ακόμα γκολ βάζοντας τον Άγιαξ και πάλι σε κίνδυνο, αλλά ο πρωταθλητής Ολλανδίας δεν πτοήθηκε. «Ήταν μια δύσκολη βραδιά, είμαι χαρούμενος που φτάσαμε στο τέλος, αλλά μην με ρωτάτε πώς», είπε ο μέσος του Άγιαξ Ντόνι Φαν ντε Μπέικ και συνέχισε λέγοντας ότι «(Ο ΠΑΟΚ) ήταν ένας πολύ δύσκολος αντίπαλος».

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει πλέον το ευρωπαϊκό του ταξίδι στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ με στόχο την είσοδό του στους ομίλους της διοργάνωσης. Πρώτος σταθμός, η Σλόβαν Μπρατισλάβας, η οποία δεν έχει ηττηθεί στην έδρα της σε επίσημο παιχνίδι από τον Μάρτιο του 2018. Ο πρώτος μεταξύ τους αγώνας έγινε στις 22 Αυγούστου και η ομάδα της Μπρατισλάβας κατάφερε να διατηρήσει το αήττητο στην έδρα της επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 1-0 έπειτα από το γκολ του Αμπένα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του δευτέρου ημιχρόνου.

Πλέον ο ΠΑΟΚ θέλει να τα παίξει όλα για όλα στη ρεβάνς της 29ης Αυγούστου στην Τούμπα σε ένα από τα πιο κρίσιμα ματς της χρονιάς, ενώ διαιτητής του αγώνα ορίστηκε από την UEFA ο Σουηδός Αντρέας Έκμπεργκ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ενώ ο ΠΑΟΚ κατέκτησε αήττητος το περσινό πρωτάθλημα, η φετινή ευρωπαϊκή του πορεία δεν έχει την ίδια εικόνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι, στους τελευταίους δώδεκα ευρωπαϊκούς αγώνες του, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σημειώσει μόλις μία νίκη -εκείνη έναντι της Μπάτε Μπορίσοφ στο Μινσκ. Έκτοτε έχει δώσει επτά αγώνες χωρίς να ξαναπάρει νίκη.

Τώρα, ο ΠΑΟΚ καλείται να αποκλείσει τη Σλόβαν Μπρατισλάβας για να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. «Τα δύο παιχνίδια με τον Άγιαξ ανήκουν πλέον στο παρελθόν. Αυτό που εμείς πρέπει να κάνουμε είναι να είμαστε συγκεντρωμένοι και να δείξουμε μεγάλη επιθετικότητα. Όποιος γνωρίζει από ποδόσφαιρο ξέρει ότι πλέον δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια πουθενά», δήλωσε ο Πορτογάλος τεχνικός του Δικεφάλου για την αναμέτρηση με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας.