Παγκόσμιος Τσιτσιπάς, στα ημιτελικά του Roland Garros

Τι κι αν ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετρούσε ως τη νύχτα της Δευτέρας 8 Ιουνίου 2021 έξι ήττες και μόλις μία νίκη απέναντι στον Ντανιίλ Μεντβέντεφ.

Ο εκπληκτικός Έλληνας πρωταθλητής δεν… σεβάστηκε καθόλου την ευνοϊκή για τον Ρώσο παράδοση, άφησε το Νο 2 της παγκόσμιας κατάταξης να τον παρακολουθεί και με εμφάνιση παγκόσμιας κλάσης επιβλήθηκε με 3-0 σετ (6-3, 7-6, 7-5) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Roland Garros, για δεύτερη συνεχή χρονιά.

Αντίπαλος του Τσιτσιπά στους «τέσσερις» του γαλλικού Όπεν θα είναι ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ. Αν δεν ηττηθεί από τον Γερμανό, τότε θα τον ξεπεράσει στην παγκόσμια κατάταξη, όπως και τον Ντομινίκ Τιμ και θα βρεθεί στην τέταρτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης της ΑΤΡ, την ερχόμενη Δευτέρα.

Ο Τσιτσιπάς ήταν πολύ ώριμος και διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι, όντας εμφανώς ανώτερος από τον εριστικό κατά περιόδους Μεντβέντεφ, που έψαχνε συχνά αφορμή για να «παγώσει» το ρυθμό.

Δεν το πέτυχε όμως επειδή ο Τσιτσιπάς δεν παρασύρθηκε από τα mind games του αντιπάλου του, διατήρησε πάντοτε την ψυχραιμία του κι αυτή η διαύγεια τον βοήθησε πολύ στο δεύτερο σετ, όταν το κατάκτησε με ένα θεαματικό come back «σκοτώνοντας» την ψυχολογία του αντιπάλου του, απ΄ τον οποίο είχε ηττηθεί με το ίδιο σκορ στο φετινό Australian Open.

Ο Τσιτσιπάς χρειάστηκε δυο ώρες και 23 λεπτά, αφού επέστρεψε από break πίσω στο τρίτο σετ  (2-4). Ο Μεντβέντεφ έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση σε εκείνο το σημείο, όμως ο Στέφανος πήρε τα πέντε από τα επόμενα έξι games και μαζί τη νίκη-πρόκριση.

Ευκαιρίες ο Ρώσος είχε και στο δεύτερο σετ, όταν επέστρεψε από break πίσω (1-3) και στο 4-5 προηγήθηκε με 15-40 στο service-game του Τσιτσιπά, που όμως με ψυχραιμία και λίγη τύχη έσωσε τα δυο set points κι έβαλε το νερό στ΄ αυλάκι…