Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Ελ… Φορτούνης!

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 1-0 στο “αιώνιο” ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και παρέμεινε στην κορυφή της Superleague, χάρη σε ένα εξαιρετικό γκολ του Κώστα Φορτούνη.

Ο Τρικαλινός μέσος βρέθηκε βασικός μετά τις απουσίες των Ελ Αραμπί, Χασάν και Βαλμπουενά, για να καθορίσει το παιχνίδι με φοβερό τελείωμα στο 21ο λεπτό του αγώνα.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο στο ματς, αλλά οι “πράσινοι” έχασαν σημαντικές ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος για ένα δικό τους γκολ και γνώρισαν τελικά μία ακόμα ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Τραυματίστηκε κι αποχώρησε δακρυσμένος ο Σαβιέρ.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο ντέρμπι και “πίεσε” ψηλά τον Παναθηναϊκό, κερδίζοντας διαρκώς την κατοχή. Οι “πράσινοι” δυσκολεύονταν υπερβολικά να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους και έδωσαν πολλές στημένες μπάλες στους αντιπάλους τους, με τον Φορτούνη να έχει καλές εκτελέσεις, αλλά να μην βγαίνουν σημαντικές ευκαιρίες για την ομάδα του.

Στην πρώτη πραγματική φάση στο ματς όμως στο 21′, ήρθε και το γκολ. Ο Ραφίνια από αριστερά έκανε ωραίο γύρισμα προς τον Μασούρα κι αυτός πλάσαρε από κοντά, για να αποκρούσει ο Διούδης με δυσκολία. Ο Φορτούνης πήρε όμως το “ριμπάουντ” και με άψογο πλασέ με το αριστερό πόδι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Μετά το γκολ, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς και πήρε μέτρα στο γήπεδο, αλλά φάνηκε “απειλητικός” μόλις σε μία φάση σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Στο 33′ από κόρνερ του Χατζηγιοβάνη, ο Κουρμπέλης σηκώθηκε ανενόχλητος για κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Σα, χάνοντας την ευκαιρία για μια γρήγορη ισοφάριση.

Ούτε ο Ολυμπιακός μπόρεσε όμως στη συνέχεια να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους κι έτσι το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε βελτιωμένος από τα πρώτα λεπτά προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο, για να αλλάξει το αποτέλεσμα. Οι “πράσινοι” δημιούργησαν μάλιστα τις προϋποθέσεις για ένα γκολ, με τον Μαουρίτσιο και τον Χατζηγιοβάνη να χάνουν δύο μεγάλες ευκαιρίες για την ομάδα τους.

Στο 57΄ο Βραζιλιάνος πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από κόρνερ, αλλά δεν κατάφερε να γυρίσει την μπάλα προς την εστία, στέλνοντάς την άουτ. Τρία λεπτά αργότερα δε, από φοβερή μπαλιά του Καρλίτος, ο διεθνής Έλληνας εξτρέμ έβαλε την προβολή προ του Σα, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού απέκρουσε με τα πόδια.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό μέχρι και το 65′, αλλά στη συνέχεια οι αλλαγές και των δύο ομάδων “πάγωσαν” το ματς. Στο 78′ όμως ήρθε η ευκαιρία του αγώνα για τους “πράσινους” με τον Μακέντα. Μετά από σέντρα από αριστερά, η μπάλα κόντραρε κι έφθασε στον Ιταλό επιθετικό, ο οποίος με προβολή εξ επαφής, σε εστία με εξουδετερωμένο τον Σα, έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να “πιέζει” μέχρι τέλους κι “απείλησε” ξανά στις καθυστερήσεις, με τον Σάντσες να βρίσκει τον Καρλίτος μέσα στην περιοχή, αλλά τον Ισπανό επιθετικό να μην καταφέρνει να νικήσει τον Σα από κοντά με κεφαλιά.

Το 1-0 έμεινε έτσι μέχρι τέλους, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, παρά τις πολλές απουσίες του στην αναμέτρηση και να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας. Αντίθετα, οι “πράσινοι” με τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα, συνεχίζουν να βρίσκονται χαμηλά στη Superleague, έχοντας μόλις 9 βαθμούς μετά από 9 αγώνες.

Οι συνθέσεις στο Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός

Ολυμπιακός: Σα, Ντρέγκερ, Σεμέδο, Σισέ, Ραφίνια, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Καμαρά (78′ Πέπε), Μασούρας (86′ Λοβέρα), Ραντζέλοβιτς (66′ Σουντανί), Φορτούνης (87′ Ανδρούτσος)

Παναθηναϊκός: Διούδης, Σάντσες, Πούγγουρας, Σένκενφελντ (46′ Αλεξανδρόπουλος), Ζαγαρίτης, Μαουρίσιο, Κουρμπέλης, Χουανκάρ (46′ Σαβιέρ, 90+1′ Μολό), Χατζηγιοβάνης (64′ Βιγιαφάνιες), Μακέντα, Καρλίτος.