Ολυμπιακοί Αγώνες: «Χάλκινος» στο Τόκιο ο Πετρούνιας

Ένα βηματάκι στην προσγειώσή του μετά το πρόγραμμα που εκτέλεσε στέρησε από τον Λευτέρη Πετρούνια την ευκαιρία να στεφθεί και πάλι χρυσός Ολυμπιονίκης.

Ο Έλληνας γυμναστής ήταν τρίτος στον τελικό των κρίκων των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο με 15.200 βαθμούς, και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, μία τεράστια επιτυχία για τον ίδιο μετά τα όσα πέρασε την προηγούμενη χρονιά, καθώς και για την Ελλάδα, που πανηγύρισε το δεύτερο μετάλλιο μέσα στην ίδια ημέρα, μετά το χρυσό του Μίλτου Τεντόγλου στο μήκος.

Οι Κινέζοι Γιανγκ Λιού και Χάο Γιου πήραν το χρυσό και το ασημένιο μετάλλιο αντίστοιχα με 15.500 και 15.300 βαθμούς αντίστοιχα.

Ο Έλληνα πρωταθλητής ήταν έβδομος στη σειρά του τελικού, αφού είχαν προηγηθεί οι δύο αθλητές της Κίνας. Γνώριζε την απόδοση των αντιπάλων του και κατά συνέπεια ποιά βαθμολογία θα του έδινε το χρυσό μετάλλιο, και κυνήγησε άλλη μια φορά την υπέρβαση.

Ο Ολυμπιονίκης του Ρίο τα έδωσε όλα, το πρόγραμμά του ήταν άψογο, όμως αυτή η αστάθεια στην έξοδο, αποδείχθηκε καταλυτική στην βαθμολογία.

Η έκπληξη του αγώνα, ήταν ο έτερος Κινέζος, Χάο Γιού, ο οποίος ξεπέρασε τον εαυτό του και με 15.300 βαθμούς, άφησε εκτός βάθρου τον Γάλλο, Σαμίρ Σαϊντ.