Ο Ολυμπιακός προδόθηκε από την άμυνα και ηττήθηκε στην Φρανκφούρτη

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε τα λάθη της αμυντικής του γραμμής και έχασε 3-1 από την Άιντραχτ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League (4ος όμιλος).

Στα πρώτα λεπτά η αναμέτρηση ήταν αρκετά ισορροπημένη και οι δύο ομάδες έχασαν από μια καλή ευκαιρία στο πρώτο τέταρτο, όταν ο Ελ Αραμπί στο 12´ και ο Καμάντα στο 13΄ δεν κατάφεραν να βρουν στόχο.

Στο 23΄ ο Βατσλίκ απέκρουσε εντυπωσιακά την προσπάθεια του Μπορέ αλλά τρία λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα.

Ο Ολυμπιακός, πάντως, βρήκε άμεση απάντηση και έφερε το ματς «στα ίσια» με τον ίδιο τρόπο και σκόρερ τον Ελ Αραμπί με άψογη εκτέλεση στο 30΄.

Όλα έδειχναν πως το ημίχρονο θα έβρισκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, αλλά στην τελευταία φάση οι Γερμανοί βρήκαν το 2-1: ο Χιντερέγκερ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ και στην συνέχεια της φάσης ο Τουρέ έβαλε μπροστά την ομάδα του σε ένα κομβικότατο σημείο (45΄+3).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και ο Καμάντα στο 59᾽ πήρε το… ριμπάουντ από απόκρουση του Βατσλίκ, έκανε το 3-1 και έβαλε στέρεες βάσεις νίκης για την Άιντραχτ.

Παρά τις αλλαγές του Πέδρο Μαρτίνς, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και οι Γερμανοί κράτησαν εύκολα μέχρι το φινάλε το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Με το σκορ στο 2-1 οι Πειραιώτες ζήτησαν πέναλτι σε δύο φάσεις (Ελ Αραμπί, Ρέαμπτσιουκ) αλλά ο ρέφερι Μαρτίνς και το VAR δεν εντόπισαν κάποια παράβαση.

Mετά και την αποψινή αγωνιστική και το 2-2 της Φενέρμπαχτσε με την Αντβέρπ, οι Γερμανοί φιγουράρουν στην πρώτη θέση του ομίλου με 7 βαθμούς, ο Ολυμπιακός είναι δεύτερος με 6, οι Τούρκοι έχουν 2 και οι Βέλγοι είναι τελευταίοι με 1 βαθμό.​