Μπάγερν – Ολυμπιακός 2-0: Έπεσε Σα(ν) ταύρος στην Arena

Ο Ολυμπιακός άντεξε για 68 λεπτά κόντρα στην Μπάγερν, με τον Ζοζέ Σα να πραγματοποιεί μία εκπληκτική εμφάνιση, αλλά η κλάση των επιθετικών της γερμανικής ομάδας έκανε τη διαφορά, με αποτέλεσμα οι Βαυαροί να πάρουν τη νίκη με 2-0 για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Ολυμπιακός πήγε στην “Allianz Arena” με σκοπό να πάρει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, όπως είχαν δηλώσει πριν από την αναμέτρηση τόσο ο Πέδρο Μαρτίνς όσο και ο Κώστας Τσιμίκας. Ωστόσο, η Μπάγερν πήρε εξ αρχής τον έλεγχο του παιχνιδιού, πίεσε έντονα τους ερυθρολεύκους και κατάφερε εν τέλει να πάρει τη νίκη χάρη σε γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι στο 68ο λεπτό και του νεοεισελθόντα Ιβάν Πέρισιτς ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90′.

Οι Πειραιώτες άντεξαν στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα το “σφυροκόπημα” των Βαυαρών, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζοζέ Σα, ο οποίος έδειξε την σπουδαία κλάση του και με εντυπωσιακές αποκρούσεις κράτησε σε χαμηλά επίπεδα το σκορ. Αξίζει να σημειωθεί πως οι ελληνικές ομάδες παρέμειναν χωρίς γκολ στο Μόναχο για έβδομο σερί παιχνίδι, ανεβάζοντας το… ρεκόρ στα 660 λεπτά. Επίσης, η Μπάγερν μ’ αυτή τη νίκη πήρε και μαθηματικά το εισιτήριο για τους 16 της διοργάνωση