Miami Open: «Αέρας» στους «8» ο Τσιτσιπάς

Το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του Miami Open εξασφάλισε για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Στέφανος Τσιτσιπάς, μετά τη νίκη του με 2-0 σετ επί του Λορέντσο Σονέγκο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν εξαιρετικός σε ένα ακόμη ματς στο τουρνουά και πλέον, απέναντι στον Χούμπερτ Χουρκάτζ.θα διεκδικήσει την είσοδό του στους ημιτελικούς της διοργάνωσης.

Στην πρώτη αναμέτρηση με τον Ιταλό πρωταθλητή (νο34 στην παγκόσμια κατάταξη), ο 22χρονος Έλληνας τενίστας (νο5 στον κόσμο) χρειάστηκε μία ώρα και 32 λεπτά για να φτάσει στη νίκη με 6-2, 7-6 και δικαιολογημένα κάνει όνειρα για να φτάσει ακόμη ψηλότερα.

Ο στόχος του, άλλωστε, δεν είναι άλλος από το να φτάσει μέχρι το τέλος της διαδρομής και να κατακτήσει τον έκτο τίτλο της καριέρας του. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να πρώτα να περάσει το εμπόδιο του Πολωνού, Χούμπερτ Χουρκάτζ, ο οποίος νωρίυερα είχε αποκλείσει τον Μίλος Ράονιτς.

Ο Τσιτσιπάς μπήκε με… άγριες διαθέσεις στο πρώτο σετ και με γρήγορο break προηγήθηκε 3-0 στα game. Από κει και πέρα όλα έγιναν πιο απλά, φτάνοντας άνετα στο 6-2 και στο 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Σονέγκο, ο οποίος πριν λίγους μήνες στη Βιέννη νίκησε με 6-2, 6-1 τον Νόβακ Τζόκοβιτς, παρουσιάστηκε σαφώς πιο ανταγωνιστικός και έβαλε δύσκολα στον Έλληνα πρωταθλητή.

Το ματς ήταν ντέρμπι κι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, εκεί όπου ο Τσιτσιπάς δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλό του, επιβλήθηκε 7-2 και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.