Μετάλλια και ρεκόρ για την κολυμβητική οικογένεια της Α.Ε.Τ.

Φτάνοντας στο μέσο της αγωνιστικής σεζόν έλαβαν χώρα – σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη – οι χειμερινοί αγώνες κατηγοριών που είναι οι πιο σημαντικοί αγώνες έως τώρα και αποτελούν πρόκριση για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που πραγματοποιείται τον Ιούλιο.

Ξεπερνώντας τις αντικειμενικές δυσκολίες που είχαμε στη προετοιμασία μας για αυτούς τους αγώνες η κολυμβητική ομάδα της Α.Ε.Τ., όχι μόνο έδωσε το παρόν και στις δύο διοργανώσεις αλλά κατόρθωσε να συμμετάσχει με 10 αθλητές -τριες, να αποσπάσει 3 μετάλλια στη Θεσσαλονίκη και 11 στην Αθήνα, και αρκετοί από τους αθλητές μας να είναι πρωταγωνιστές στις κατηγορίες τους.

Αναλυτικά στο Χειμερινό Πρωτάθλημα Β. Ελλάδος που έγινε 9-11 Φεβρουαρίου έλαβαν μέρος 8 αθλητές -τριες, οι οποίοι κατόρθωσαν να κατακτήσουν 3 μετάλλια και να μπούνε στο σύνολό τους στις οκτάδες των τελικών πραγματοποιώντας εξαιρετικές κούρσες. Ο Δρόσος Χαράλαμπος αγωνίστηκε στη κατηγορία Παμπαίδων Α (2004) και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα 50m Πεταλούδα και το χάλκινο μετάλλιο στα 50m Πρόσθιο με ατομικά ρεκόρ, ενώ ο Γιαννακός Χαράλαμπος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 400m Μικτή Ατομική με νέο ατομικό ρεκόρ.

Στην Αθήνα την ίδια ημερομηνία, ο Δρόσος Νικόλαος αγωνίστηκε με τα χρώματα του Ολυμπιακού και κατέκτησε τρία μετάλλια, 1 χρυσό στα 50m Ελεύθερο, 1 αργυρό στα 50m Πρόσθιο και 1 χάλκινο στα 50m Πεταλούδα, ενώ ο Καΐκης Μάριος που αγωνίστηκε με τα χρώματα των Δελφινιών Περιστερίου κατέκτησε 2 μετάλλια, 1 αργυρό στα 100m Ελεύθερο και επίσης 1 αργυρό στα 50m Πεταλούδα με συντριπτικά ατομικά ρεκόρ σε όλες τις κούρσες.

Σε όλους τους αθλητές αλλά και στους προπονητές της ομάδας Καραΐσκο Γιώργο, Κλωτσοτήρα-Καΐκη  Βάνα, Ξάνθη Σοφία και Μητάκο Βασίλη αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για τη πολύ μεγάλη προσπάθεια που έχει γίνει αυτή τη χρονιά.

Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον σύλλογο Α.Κ.Α. Καρδίτσας αλλά και το Ναυτικό Όμιλο Λάρισας για την φιλοξενία αλλά και τη βοήθεια που μας παρείχαν για όσο χρονικό διάστημα η πισίνα μας ήταν κλειστή.

Για πληροφορίες απευθυνθείτε στα τηλέφωνα : Βάνα Κλωτσοτήρα-Καΐκη 6937405710, Γιώργος Καραΐσκος 6977247046 και Σοφία Ξάνθη 6972603585