Μεγάλη νίκη (0-1) του Ολυμπιακού στην Τουρκία και… άλμα πρόκρισης

Ενας εξαιρετικός Ολυμπιακός πέρασε σαν… σίφουνας από την Κωνσταντινούπολη, κέρδισε με 1-0 την Μπασακσεχίρ και πήρε μεγάλο προβάδισμα για πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League. Γλίτωσαν το… έμφραγμα στις καθυστερήσεις οι ερυθρόλευκοι, με τον Σα να πιάνει πέναλτι!

To μοναδικό γκολ του Ολυμπιακού πέτυχε ο Μασούρας με κεφαλιά στο 53ο λέπτο.  Ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο παίκτης των ερυθρολεύκων σκόραρε με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι, στέλνοντας την μπάλα στην απέναντι γωνία. Ο Ολυμπιακός παραλίγο να… αυτοκτονήσει στις καθυστερήσεις, όταν ο Μπρούνο έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι για τους γηπεδούχους. Ο Σα ωστόσο είπε… όχι στο πέναλτι του Βίτσκα και έδωσε την τεράστια νίκη στην ομάδα του.

Σημειώνεται ότι στα τελευταία λεπτά η Μπασακσεχίρ αγωνίστηκε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καφετσί με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Καμαρά.

Οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν εξαιρετικοί στην άμυνα και ιδιαίτερα επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις και έβαλαν τα… θεμέλια ενόψει του επαναληπτικού αγώνα που θα γίνει στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης» σε μια εβδομάδα. Συγκλονιστικός ήταν και ο κόσμος του Ολυμπιακού που ταξίδεψε στην Κωνσταντινούπολη και δεν σταμάτησε να τραγουδάει σε όλη τη διάρκεια του ματς.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει τη δυνατότητα να σφραγίσει την πρόκριση στο «Γ. Καραϊσκάκης» την Τρίτη (13/08, 21:30).

Όρκος νίκης πριν το ματς
Εν τω μεταξύ η Πόρτο νίκησε με 1-0 την Κράσνονταρ στη Ρωσία χάρη στο γκολ του Σέρτζιο Ολιβέιρα. Να θυμίσουμε ότι ο νικητής αυτής της αναμέτρησης θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι του Ολυμπιακού – Μπασακσεχίρ.

Ποιοι αγωνίστηκαν στο Μπασακσεχίρ – Ολυμπιακός
ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ (Οκάν Μπουρούκ): Γκιονούκ, Καισαρά, Γκετζού, Βιέιρα, Κλισί, Βίτσκα, Τεκντεμίρ (63’ Αζουμπουίκε), Καχβέτσι, Ρομπίνιο, Κριβελί, Γκουλμπράντσεν (69’ Ελία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέντρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σεμέντο, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Ποντένσε, Βαλμπουενά (73’ Καμαρά), Μασούρας (84’ Μπρούνο), Γκερέρο (89’ Ελ Αραμπί)
Πηγή: iefimerida.gr