Με νίκη ξεκίνησαν οι Έφηβοι του Ασκληπιού

100_6472

Με νίκη ξεκίνησαν το πρωτάθλημα οι Έφηβοι του Ασκληπιού. Σε παιχνίδι που έγινε το Σάββατο 20/10 στο Κλειστό της Καρδίτσας, επιβλήθηκαν του τοπικού ΣΠΑΚ με 2-3 σετ.

Το παιχνίδι είχε τα χαρακτηριστικά της πρεμιέρας, με πολύ άγχος και από τις δύο ομάδες και με πολλές εναλλαγές στο σκορ κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρων μέχρι το τέλος του αγώνα.

Η αρχή του 1ου σετ βρήκε την ομάδα της Καρδίτσας να προηγείται με 5-2, για να ισορροπήσει ο Ασκληπιός 10-10 και 17-17. Από το σημείο αυτό τα παιδιά του Ασκληπιού πέρασαν μπροστά κερδίζοντας τελικά το σετ με 20-25.

Στο 2ο σετ ο ΣΠΑΚ ήταν από την αρχή μπροστά 4-2 και 8-6. Από εκεί και μετά το παιχνίδι πήγε στην ισοπαλία 10-10 και 13-13. Ένα μικρό προβάδισμα για την ομάδα της Καρδίτσας ήταν αρκετό στη συνέχεια για να της δώσει τη νίκη στο σετ με 25-22.

Στο 3ο σετ είχαμε 5-5 και 11-12 και ο Ασκληπιός διευρύνοντας την διαφορά κατάφερε να πάρει το σετ με 19-25.

Στο 4ο σετ  η ομάδα της Καρδίτσας πήρε από νωρίς μεγάλη διαφορά 8-2 και 20-9 για να πάρει τελικά το σετ με 25-18.

Στο 5ο σετ η Καρδίτσα προηγήθηκε με 4-0 αλλά με ένα σερί 3-7 ο Ασκληπιός φέρνει το παιχνίδι στα ίσια 7-7. Νέα ισοπαλία 9-9. Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους ο Ασκληπιός κάνει το 9-13 για να έχουμε νέα ισοπαλία 14-14. Τελικά το σετ πήγε στον Ασκληπιό με 14-16.

Τα σετ (1ος ΣΠΑΚ) 1ο 20-25 σε 37΄, 2ο 25-22 σε 22΄, 3ο 19-25 σε 27΄, 4ο 25-18 σε 22΄, 5ο 14-16 σε 20΄.

Έπαιξαν ΣΠΑ Καρδίτσας (Αθανασόπουλος) Ζιαζιόπουλος Γ. Βασιλάκος Χ. Μαλλιώρας Ακ. Αντωνίου Π. Καρράς Θ. Παπακώστας Σ. Ζιαζιώπουλος Π. Σταμούλης Ε.

Α.Σ. Ασκληπιός (Γούλας Θ.) Μακράκης Δ. Τσιρέπας Σ. Παυλίδης Α. Θεοδωράκης Φ. Βήτας Ι. Βήτας Σ. Ντινόπουλος Μ. Ραπτοτάσιος Μ. Αναγνώστου Α. Παππάς Δ.