Με ανατροπή στον επόμενη γύρο της Μαδρίτης η Μαρία Σάκκαρη

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε 2-1 σετ της Ανισίμοβα και θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την Κονταβέιτ

Παρά το κάκιστο ξεκίνημα που έκανε η Μαρία Σάκκαρη, με εκπληκτική αντεπίθεση που πραγματοποίησε στη συνέχεια, επικράτησε 2-1 σετ (0-6, 6-1, 6-4) της Αμάντα Ανισίμοβα έπειτα από 1 ώρα και 49 λεπτά και πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του χωμάτινου Mutua Madrid Open (WTA 1000), όπου θα αναμετρηθεί με την Εσθονή Aνέτ Κονταβέιτ (νο. 29).

Παρά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, νο.19 στον κόσμο, λύγισε την 19χρονη ταλαντούχα Αμερικανίδα (νο. 38). Σε ένα καταστροφικό πρώτο σετ, η Σάκκαρη κέρδισε μόνο πέντε πόντους στο σερβίς της, είχε δώδεκα αβίαστα λάθη και έχασε με… κατεβασμένα χέρια με 6-0. Παρόλα αυτά, δεν έχασε τη αυτοκυριαρχία της και αφού πρώτα έσβησε ένα ακόμα μπρέικ πόιντ της Ανισίμοβα (μετά από τρία δικά της χαμένα στο εναρκτήριο γκέιμ), έκανε ένα εκπληκτικό δεύτερο σετ και έφερε το ματς στα ίσα.

Παίζοντας πλέον με άλλο αέρα, η 22χρονη τενίστρια πέρασε νωρίς μπροστά και στο δεύτερο σετ (2-0), αλλά χρειάστηκε να πετύχει άλλα δύο μπρέικ για να εδραιώσει το προβάδισμά της (4-2). Απειλήθηκε και στο επόμενο service game της (30-40), όμως έμεινε όρθια και μετά από ένα χαμένο ματς πόιντ στο σερβίς της Ανισίμοβα, πήρε τις μπάλες για να καθαρίσει το ματς. Η νεαρή αντίπαλός της, ωστόσο, είχε ξανά την απάντηση και με ένα ακόμα μπρέικ… .της έκοψε τη φόρα, μειώνοντας σε 5-4. Ούτε αυτό, όμως, πτόησε τη Σάκκαρη, που βρέθηκε να προηγείται με 15-40 στο επόμενο γκέιμ και τελικά έκλεισε τον αγώνα στο τρίτο της ματς πόιντ! Ήταν η πρώτη της νίκη στο κυρίως ταμπλό του συγκεκριμένου τουρνουά.