Μαρία Σάκκαρη: Προκρίθηκε στον τελικό του Indian Wells και ανέβηκε στο Νο 3 της παγκόσμιας κατάταξης

Μεγάλη εμφάνιση από τη Μαρία Σάκκαρη που νίκησε 2-1 σετ την Πάουλα Μπαντόσα και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του αμερικανικού τουρνουά Indian Wells.

Η Ελληνίδα τενίστρια πήρε το πρώτο σετ με 6-2, όμως έχασε το δεύτερο με 6-4. Στο τρίτο έκανε επίδειξη δύναμης και το κατέκτησε με 6-1, πανηγυρίζοντας τη μεγάλη πρόκριση, μετά από μια ώρα και 49 λεπτά αγώνα.

Στον τελικό η Σάκκαρη θα συναντήσει την Ίγκα Σβιόντεκ, η οποία νίκησε 2-0 σετ (7-6, 6-4) τη Σιμόνα Χάλεπ, στον άλλο ημιτελικό.

Η Σάκκαρη μετράει τρεις νίκες στα προηγούμενα τέσσερα ματς με τη Σβιόντεκ, η οποία όμως είχε επικρατήσει στο μεταξύ τους ματς στο Roland Garros.

Συγκινημένη μετά την πρόκριση η Μαρία Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη δεν έκρυψε τη συγκίνησή της, μετά τη μεγάλη πρόκριση στον τελικό του αμερικανικού τουρνουά.

Η Ελληνίδα τενίστρια έκανε λόγο για μια μεγάλη στιγμή, τόσο για την ίδια, όσο και για την Ελλάδα. Παράλληλα, η Σάκκαρη μίλησε με τα καλύτερα λόγια για την Ίγκα Σβιόντεκ, την οποία θα αντιμετωπίσει στον τελικό της Κυριακής.

Αρχικά, η Σάκκαρη δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: “Δουλέυω όλη μου τη ζωή για να φτάνω μακριά στα τουρνουά. Δεν ξέρω, ίσως φανεί ανόητο σε κάποιους, δεν κέρδισα το τουρνουά, αλλά για μένα σημαίνει πάρα πολλά”.

Στη συνέχεια, η Ελληνίδα τενίστρια αναφέρθηκε στην Μπαντόσα: “Παίζει πολύ διαφορετικά σε σχέση με τις άλλες κοπέλες. Έχει βαρύ”παιχνίδι και ήξερα ότι κέρδισε το τουρνουά πριν λίγους μήνες. Είχα μεγάλη πίστη και πίστευα στον εαυτό μου κάθε στιγμή. Δεν έχω λόγια αυτή τη στιγμή. Αυτό σημαίνει πάρα πολλά για μένα και είναι επίσης μία μεγάλη στιγμή και για την πατρίδα μου”.

Τέλος, δεν παρέλειψε να μιλήσει και για την Ίγκα Σβιόντεκ: “Είναι ένα υπέροχο άτομο και μία εξαιρετική αθλήτρια. Τη σέβομαι, τη θαυμάζω. Θα είναι μία μεγάλη μάχη και ένα σκληρό ματς. Θέλουμε και οι δύο να κερδίσουμε”