Κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-0 την Ριέκα και προκρίθηκε στους ομίλους του ECL

Ο ΠΑΟΚ επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του απέναντι στην Ριέκα, νίκησε με 2-0 στη ρεβάνς της Κροατίας και σε συνδυασμό με το 1-1 της Τούμπας την περασμένη εβδομάδα, εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τους ομίλους του Europa Conference League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κυριάρχησε σε ολόκληρη τη διάρκεια του ματς κι εκτός από τα δύο γκολ που πέτυχε είχε 3 δοκάρια και πολλές ευκαιρίες για να φτάσει σε μία πιο ευρεία νίκη.

Το συγκρότημα του Ραζβάν Λουτσέσκου, που παρατάχθηκε με μόλις μία αλλαγή σε σχέση με την ενδεκάδα που αντιμετώπισε τους Κροάτες στην πρώτη αναμέτρηση (σ.σ. ο Λούκας Τέιλορ πήρε την θέση του τραυματία, Ροντρίγκο) μπήκε αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο κι από τα πρώτα λεπτά επέβαλλε το ρυθμό της.

Σε διάστημα μερικών δευτερολέπτων οι «ασπρόμαυροι» είχαν δύο δοκάρια με τα σουτ των Σβαμπ και Ελ Καντουρί, ενώ πριν συμπληρωθεί το 10λεπτο άνοιξαν το σκορ.

Ο Σβαμπ με πανέμορφη κάθετη μπαλιά βρήκε τον Ελ Καντουρί μέσα στην περιοχή και ο Μαροκινός με προβολή έκανε το 1-0 και έφερε τον δικέφαλο σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση έχοντας ήδη σκορ πρόκρισης.

Η Ριέκα μετά το γκολ προσπάθησε ν΄ αντιδράσει, πήρε μερικά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε στο 37′, με τον Τόμετσακ να αστοχεί από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση απέναντι από τον Πασχαλάκη.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε όπως ακριβώς ξεκίνησε για τον ΠΑΟΚ, με τον Ελ Καντουρί να σημασδεύει για τρίτη φορά το δοκάρι. Ο σκόρερ του πρώτου γκολ βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής εκτός περιοχής επιχείρησε το σουτ με τον Πρσκάλο να βρίσκει τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα και να τη στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι στερώντας από το «Δικέφαλο» το 2-0.

Χωρίς να δεχτεί ιδιαίτερηυ πίεση στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του ματς και προσπαθούσε κυρίως με αντεπιθέσεις να «κλειδώσει» την πρόκριση. Και το κατάφερε στο 80ό λεπτό. Οι Ζίβκοβιτς και Καγκάβα πίεσαν ψηλά, με τον πρώτο να κλέβει τη μπάλα, να πασάρει με τη μια στον Σβιντέρσκι ο οποίος έδωσε στον Μουργκ που πλάσαρε υπέροχα για το 2-0.

Οι ενδεκάδες:

ΡΙΕΚΑ: Πρσκάλο, Τόμετσακ, Εσκοβάλ, Κρέσιτς, Γκάλοβιτς, Βούκσεβιτς, Ισάχ, Πάβισιτς, Λεπινίτσα, Αμπέμ, Ντρμπιτς (84′ Ομπρεγκόν).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σβαμπ (90+3 Αουγκούστο), Κούρτιτς (76′ Εσίτι), Καντουρί (67′ Μουργκ), Α. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (75′ Καγκάβα), Σβιντέρσκι.

Πηγή: naftemporiki.gr