Ήττα και αποκλεισμός των κορασίδων του Ασκληπιού

Την ήττα, με σκορ 0-3, γνώρισαν οι κορασίδες του Ασκληπιού από την ΕΑΛ για την φάση των 8 του πρωταθλήματος κορασίδων.Η ήττα αυτή σήμανε και τον αποκλεισμό τους από το FINAL 4 κορασίδων της περιφέρειας μιας και ο νικητής θα έπαιρνε το εισιτήριο για τις 4 καλύτερες ομάδες της περιφέρειας.
Καλύτερη η ομάδα της ΕΑΛ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και επιβλήθηκε της ομάδος του Ασκληπιού. Με πολύ δυνατό μπλόκ και καλύτερα τελειώματα, από όλες τις θέσεις,δεν είχε κανένα πρόβλημα στα δυο πρώτα σετ όπου πραγματικά κυριάρχησε παντού.
Κέρδισε το 1ο με 16-25 έχοντας διαρκώς το προβάδισμα ενώ στο 2ο επικράτησε κατά κράτος με 7-25.
Η αντίδραση απο τον Ασκληπιό ήρθε στο 3ο σετ όπου πήρε μικρό προβάδισμα με 4-2, 8-6,16-15 και όλα έδειχναν ότι πάμε σε ένα ντέρμπυ απο τα παλιά.Η ομάδα της Λάρισας, κυνήγησε το σκορ 19-20, 20-22 και τελικά πιο ψύχραιμη πήρε τη σετ και τη νίκη με 23-25.
ΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ (Βασίλεβα):Μπαντίκου, Κωστοπούλου (λ), Ταμπρατζή, Γεωργίου, Γκιούρκη, Κολίτσα, Παπαθεοδώρου, Βασδέκη, Τζίκα, Κόκκαλη, Ταρατόρα (λ), Αναστασιου, Σκέμπη, Μπρουσιάκη.