Ήττα-αποκλεισμός ο ΑΟΤ με ανύπαρκτο πέναλτι

Την ήττα με 1-0 και τον αποκλεισμό από την συνέχεια του κυπέλλου Ελλάδας γνώρισε ο ΑΟ Τρίκαλα μετά από ένα πέναλτι που είδε μόνο ο διαιτητής Βρέσκας   με το οποίο προκρίθηκε η Νίκη Β.

Παρουσία περίπου 3500 φιλάθλων, σε ωραία ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα και τον κόσμο να επιστρέφει στο γήπεδο μετά από πολύ καιρό, ο ΑΟ Τρίκαλα έπαιξε με πάθος και κυνήγησε την πρόκριση με τον βοηθό Τσολακίδη στο πρώτο ημίχρονο να σταματά καθαρή φάση για γκολ των Τρικάλων ως οφσάιντ κάτι που ούτε αυτό ήταν.

Τα Τρίκαλα ήταν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, δεν απειλήθηκαν και θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί στην φάση που προαναφέραμε αλλά και σε μια καλή κεφαλιά του Πέλκα. Στην επανάληψη το παιχνίδι άνοιξε όπου και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες με τον τερματοφύλακα του ΑΟΤ τον Σεντουριόν να αποκρούει δύο εκπληκτικά τετ α τετ. Ενώ για τον ΑΟΤ την μεγάλη φάση του Β ημιχρόνου είχε ο Κουσκουνάς για την ισοφάριση με τον Μπάγιτς να αποκρούσει ενστικτωδώς.

Ο ΑΟΤ δεν είχε πολλές λύσεις καθώς πέρα από τους τραυματίες που απουσίασαν είχε την ατυχία να στερηθεί και το Ρεκίν στην μεσαία γραμμή ο οποίος αρχικά ήταν στην 11αδα αλλά αλλάχθηκε πριν την σέντρα από τον Ευθυμίου καθώς παρουσίασε πρόβλημα.

Το ματς κρίθηκε στην  φάση που έδωσε πέναλτι ο διαιτητής , ενώ το χειρότερο για τον ΑΟΤ ήταν ότι έχασε και τον Παρέδες ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη γιατί σταμάτησε την μπάλα με το χέρι στο 87΄και δεν θα παίξει στην  πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

8′ Πρώτο καλό σουτ για τον ΑΟ Τρίκαλα με τον Κουσκουνά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ
33′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΟ Τρίκαλα. Από σέντρα του Ευθυμίου, η κεφαλιά του Πέλκα πέρασε ελάχιστα άουτ

35΄ Στην αντεπίθεση από κανονική θέση ο Κουσκουνάς ο βοηθός από την Αθήνα Τσολακίδης σηκώνει την σημαία για οφσάιντ και σταματά κανονική επίθεση για γκολ των Τρικάλων
52′ Μεγάλη απόκρουση από τον Σεντουριόν σε κεφαλιά του Ανδρέου
53′ Μοναδική ευκαιρία στην κόντρα για τον ΑΟ Τρίκαλα. Ο Κουσκουνάς έσπασε στον Ελευθεριάδη αλλά ο Μπάγιτς απέκρουσε στο τετ α τετ
55′Νέα μεγάλη απόκρουση του Σεντουριόν σε σουτ του Ροχάνο αυτή την φορά
67′ Κεφαλιά του Ροχάνο, μπλόκαρε εύκολα ο Σεντουριόν
75′ Πέναλτι δόθηκε για τη Νίκη Βόλου. Με καθυστέρηση ο Βρέσκας ο οποίος αρχικά δεν έδειξε κάτι και υπέδειξε παράβαση σε πέσιμο του Μιράντα στην περιοχή με τον Ευθυμίου να μην τον ακουμπά καν. Πήγαινε για σέντρα και ξαφνικά γύρισε και υπέδειξε πέναλτι… Ο Ροχάνο εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1.
76′ Κεφαλιά του Κουσκουνά απόκρουσε με υπερένταση ο Μπάγιτς σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο
92′ Σουτ του Νιάρου απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπάγιτς.

Η ομάδα χειροκροτήθηκε στο τέλος για την προσπάθειά της και στρέφει πλέον την προσοχή της στο πρωτάθλημα και στον αγώνα εκτός έδρας με τον Ολυμπιακό Β΄ την ερχόμενη Κυριακή.

ΑΟ Τρίκαλα: Σεντουριόν, Σανδραβέλης, Παρέδες, Ντιαλόσι, Ριζογιάννης, Μπαξεβάνος, Ευθυμίου (82′ Νιάρος), Ελευθεριάδης (81′ Νίζιτς), Πέλκας, Κουσκουνάς, Χειρίτραντας.
Νίκη Βόλου: Μπάγιτς, Πάνος, Παναγιωτίδης, Γρομητσάρης, Ανδρέου (93′ Αλιατίδης), Κυριακίδης (66′ Τζοβάρας), Τσουκαλάς, Μιράντα (93′ Μπόσιο), Κάσσος, Βλαχομήτρος (46′ Γκαρσία), Ροχάνο (85′ Τζιώρας).