Ιδανική εκκίνηση για Τσιτσιπά στο Ακαπούλκο

Πολύ καλή ήταν η πρεμιέρα του Στέφανου Τσιτσιπά στο Μεξικό, καθώς νίκησε άνετα τον Μπενουά Περ και προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο του Abierto Mexicano (ATP 500) του Ακαπούλκο.

Ο Έλληνας άσος επικράτησε με 2-0 σετ (6-3, 6-1) και γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο, καθώς χρειάστηκε μόλις 69 λεπτά για να φτάσει ως τη νίκη.

Ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει στο δεύτερο γύρο τον Αμερικανό Τζον Ίσνερ, Νο 27 στον κόσμο, που απέκλεισε στη δική του πρεμιέρα τον Ιταλό Σαλβατόρε Καρούζο με το ίδιο σκορ (6-4, 6-3).

Στο πρώτο σετ ο 22χρονος πρωταθλητής έκανε μπρέικ στο δεύτερο γκέιμ, κάτι που άνοιξε το δρόμο σε μια άνετη κατάκτηση του σετ με 6-3.

Ακόμη πιο εύκολα ήταν τα πράγματα στη συνέχεια, καθώς ο Tsitsifast ξεκίνησε με μπρέικ κι έφτασε γρήγορα στο 4-0. Ο Περ μείωσε (1-4), αλλά αυτή ήταν και η τελευταία… αναλαμπή του στον αγώνα, αφού ο αντίπαλός του πήρε τα δύο επόμενα γκέιμς και τη νίκη.